Mezinárodní kulturní festival Smetanovské dny 2014, který se bude konat v Plzni od konce února do konce března, zahájil v polovině prosince předprodej vstupenek na svůj nadcházející 34. ročník. Festival nabízí řadu atraktivních koncertů a zabrousí do různých hudebních žánrů, v rámci Smetanovských dnů tak zazní nejen klasika, ale i muzikál a přijede i divadlo Járy Cimrmana. Netradičně jsou součástí festivalu hned dva muzikály z repertoáru Divadla J.K.Tyla v Plzni.

Novinkou letošního ročníku jsou akreditace. „Akreditace je celofestivalová vstupenka, nesoucí název Zlatý Smetana. Posluchačům umožní návštěvu většiny akcí festivalu,“ vysvětluje Lenka Kavalová. „Akreditace zavádíme na základě poptávky z minulých let, zájem návštěvníků o tento typ vstupenky byl velký,“ dodává. Možnost zakoupit akreditace je možné na všech standardních prodejních místech – tedy v Informačním centru města Plzně, Měšťanské besedě a na koncertech Plzeňské filharmonie. Akreditace se ovšem nevztahuje na představení Divadla J. K. Tyla a finále Mezinárodní Smetanovské klavírní soutěže, které zazní rovněž v rámci festivalu.

Ani se Zlatým Smetanou ale nebude možné na koncert vyrazit jen tak. „Na základě akreditace si každý návštěvník vyzvedne vstupenku zdarma.“ říká Jiří Kunc, jeden z členů festivalového týmu. Cena akreditace je 1299 Kč, až do prvního ledna je ale možné jí zakoupit za „vánočních“ 999 Kč. „Samostatné vstupenky bude opět možné kupovat jak na běžných prodejních místech tak pohodlně z portálu www.smetanovskedny.cz,“ doplňuje Jiří Kunc.

Mezinárodní festival Smetanovské dny proběhne v Plzni již po třicáté čtvrté, kromě tradičního úvodního vědeckého sympozia a Masopustu nabídne řadu klasických symfonických a komorních koncertů, divadlo, filmy, populární hudbu a výstavy.

Festival zahajuje 2. Března slavnostním zahajovacím koncertem Müncher Symphoniker s Charlesem Olivieri-Munroem za dirigentským pultem a uzavírá jej Slovenská filharmonie pod taktovkou Alexandera Rahbariho. Nejen významní umělci z oblasti klasické hudby, symfonické a komorní koncerty či opera a balet (ve spolupráci s Divadlem J. K. Tyla v Plzni), ale i muzikál je součástí festivalového programu. DJKT uvede hned dva své muzikálové počiny, které se těší velkému zájmu veřejnosti. A to muzikál o mladých a pro mladé – Footloose, aneb tanec není zločin a oblíbenou klasiku Divotvorný hrnec. Jára Cimrman zase naláká publikum na Cimrmana v říši hudby a Hospodu na mýtince.

Ilustrační foto:

1) Pavel Křivánek: Divotvorný hrnec, DJKT Plzeň
2) Plzeňská filharmonie: Lenka Kavalová
3) Pavel Křivánek: Footloose, DJKT Plzeň