Divácky velmi úspěšný muzikál Carmen autorů Franka Wildhorna, Jacka Murphyho a Normana Allena se po třech letech vrátí na jeviště pražského Hudebního divadla Karlín. Inscenátoři slibují původní obsazení hlavních rolí – v té titulní Lucii Bílou bez alternace, v ostatních pak Václava Noida Bártu, Martina Poštu, Dashu, Jiřího Korna, Athinu Langoskou a další. Pár členů původní sestavy už má závazky jinde, takže budou ještě vypsány doobsazovací konkurzy na role Josého, Starosty a do company.

Egon Kulhánek, ředitel HdK, přitom podle vlastního vyjádření není přítelem reinkarnací již stažených inscenací:
“Rád vám vysvětlím, proč Carmen je tou výjimkou, potvrzující pravidlo. Obvykle stahujeme muzikály ze scény, až když jsou takzvaně vyhrané. To znamená, že nemají už žádný divácký potenciál. Carmen jsme však stahovali z repertoáru proto, že uvolňovala místo Aidě, kterou jsme museli uvést z licenčních důvodů v nasmlouvaném termínu. Čili Carmen odcházela, dalo by se říct, v plné síle. Diváci o ní měli stále zájem, dokonce mám na stole stovky dopisů a mailů, v nichž si o Carmen píší. Teď, když Aida končí, nabídla se otázka, jestli Carmen nevrátit na scénu. Rozhodli jsme se, že je to muzikál, který stojí za tuto výjimku,” vysvětluje Kulhánek.

Carmen je přitom prvním americkým muzikálem, který měl v Praze světovou premiéru, a to v říjnu roku 2008. Úspěšný byl nejen počtem odehraných repríz (celkem 307), ale i diváckou oblibou a velkou návštěvností. Až do derniéry 9. června 2012 jej vidělo přes 270 tisíc diváků. Jeho hlavní autor, světoznámý americký hudební skladatel Frank Wildhorn (Jekyll a Hyde, Svengali, The Scarlet Pimpernel, The Civil War) během příprav a provozování Carmen několikrát navštívil Prahu. Titulní roli ušil Lucii Bílé přímo na tělo.
“Carmen mě uhranula svým temperamentem, je jí pořád plné jeviště. Hrdinka je to provokativní, odvážná, zkrátka žádná chudinka. Nakonec obětuje pro lásku všechno – jako většinou já,” prozradila pro náš magazín Lucie Bílá. Odehrála většinu ze zmíněných více jak tří set představení, zbytek odzpívala její neméně oblíbená alternantka Dasha. Ta hrála zároveň Katarinu, kterou bude ztvárňovat i nyní.

Písně z muzikálu vyšly na CD, dílo se dočkalo i filmové podoby. Ve 3D ho natočil F. A. Brabec. Obnovená premiéra proběhne v Hudebním divadle Karlín 29. října 2015.

Osoby a obsazení (některé role budou doobsazeny po konkurzech):

Carmen: Lucie Bílá
Katarina: Dasha / Markéta Poulíčková
José: Peter Strenáčik
Garcia: Václav Noid Bárta / Martin Pošta
Teta Inéz: Pavla Břínková
Zuniga: Lukáš Kumpricht / Tomáš Trapl
Starosta Mendoza: Jiří Korn
Vědma: Athina Langoská / Hanka Křížková
Dívky Carmen: Zuza Ďurdinová, Veronika Veselá, Kateřina Nováková
Městské dívky: J. Zenáhlíková, L.Stránská, B. Popelková, T.Zelinková
Vojáci: Ivo Hrbáč, Jakub Šlégr
Company

Foto: Josef Hrubý

1) Lucie Bílá
2) Záběr z muzikálu
3) Václav Noid Bárta, Lucie Bílá, Frank Wildhorn a Dasha
4) Václav Noid Bárta