Národní divadlo v Praze oznámilo prozatímní derniéru svého momentálně jediného muzikálu, kterým je Dobře placená procházka legendární autorské dvojice Suchý – Šlitr. Zároveň Miloš Forman představí záznam divadelní inscenace jako film na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech, jenž se letos koná od 3. do 11.července.

Generacemi velebené dílo plné chytlavých melodií bylo po více než čtyřiceti letech na scénu Národního divadla přeneseno za spolupráce dalších dvou nositelů jména Forman, a to sourozeneckého tvůrčího tandemu Petra a Matěje. Vznikla tak zábavná podívaná plná režijních i výtvarných nápadů se skvělým hereckým i pěveckým obsazením. Premiéra Dobře placené procházky se konala v Národním divadle v roce 2007, nyní se na sezonu či dvě odmlčí. Poslední reprízy v letošní sezoně uvádí Národní divadlo 13.června (16.00), 27.června (16.00, 20.00) a 28.června (16.00, 20.00).
Pokud tedy chcete úspěšnou inscenaci ještě vidět, nepropásněte zatím poslední pětici představení.

Ústřední melodií jazzové buffo opery Dobře placená procházka je milostná píseň „Jsi ta nejkrásnější krajina, co znám“. Prolíná se dějem v různých polohách, od poeticky a lyricky vážné, až k ironicky parodující a satirické. V rolích rozpadajícího se manželského páru Uliho a Vanilky se na konci sezony v alternacích představí Zbyněk Fric/Petr Stach a Dáša Zázvůrková. Postavu tety z Liverpoolu, která hodlá odkázat ještě nepočatému dítěti Vanilky milión korun, ztvární Zuzana Stivínová/Jitka Molavcová/Tereza Hálová a v roli listonoše během repríz vystoupí Jiří Suchý/Petr Macháček a Zbyněk Fric. Jako zištného advokáta diváci uvidí Tomáše Trapla či Lukáše Kumprichta. Na inscenaci spolupracuje Kühnův dětský sbor. Trojice inscenátorů – světově proslulý Miloš Forman a jeho synové Petr a Matěj – získala za představení Cenu Sazky a Divadelních novin. Matěji Formanovi byla rovněž udělena Cena Alfréda Radoka za nejlepší scénografii roku 2007.

Dobře placená procházka měla původně vyjít jen na DVD. Nakonec nejslavnější český režisér Miloš Forman změnil plány a svůj snímek pustí od 9.července na plátna klasických kin. Festivaloví diváci jej uvidí ve světové premiéře. Přitom nejde jen o prostý záznam divadelního představení. Režisér s kameramanem Janem Malířem snímali muzikál na několik kamer a do výsledné podoby jej dlouho upravovali ve střižně.

Foto: ND Praha a archivní snímek Miloše Formana