Obrovská radost zaplavila před několika minutami Plzeň. Na základě hlasování mezinárodní komise o jeden jediný hlas porazila Ostravu a získala titul Evropského hlavního města kultury pro rok 2015! Rozhodla o tom v Praze mezinárodní porota. Novinářům verdikt oznámil její předseda Robert Scott. Plzeň bude evropskou kulturu v roce 2015 reprezentovat spolu s belgickým Monsem. Komisaři zároveň vyjádřili naději, že Plzeň s Ostravou budou nadále nejen v oblasti kultury korektně spolupracovat.

Titul Evropské hlavní město kultury je vždy na jeden rok propůjčován Evropskou unií jednomu či více evropským městům, která tak mají po celý rok možnost představit Evropě svůj kulturní život a jeho rozvoj. S myšlenkou sblížit evropská města přišla v roce 1985 řecká ministryně kultury Melina Mercouri. V roce 1999 bylo Evropské město kultury přejmenováno na Evropské hlavní město kultury a bylo financováno programem Kultura 2000. 25. května stejného roku evropský parlament navrhl začlenit tuto událost v rámec Evropského společenství a představil nový postup výběru Evropských hlavních měst kultury v období 2005–2019. Tento návrh byl přijat, a proto každý členský stát má možnost hostit Evropské hlavní město kultury nejméně jednou.

Slavnostní vyhlášení výsledků sledoval ve Smetanových sadech dav Plzeňanů, který skvělou zprávu doprovodil spontánním a skandovaným jásotem. Vítězství přineslo Plzni nejen prestiž, ale i finance od státu a Evropské unie, které může použít na kulturní programy. Přesně se jedná o zhruba 1,5 milionu eur (zhruba 37 milionů korun) z evropských zdrojů. Plzeň má tedy otevřenou cestu k významným počinům, kterými se má stát zejména výstavba nové divadelní budovy, galerie nebo přestavba bývalého pivovaru Světovar v multifunkční kulturní centrum.

JELIKOŽ KANDIDATURU PLZNĚ PODPOROVAL I NÁŠ MAGAZÍN, UPŘÍMNĚ BLAHOPŘEJEME!

Ilustrační foto: Archiv autora
1) Náměstí Republiky
2) Logo kandidatury
3) Návrh nové budovy městského divadla