95. sezóna v NDM bude gala! S tímto mottem vstoupí do do příští divadelní sezony ostravské divadlo. Diváci se mohou těšit na několik raritních děl, české i světové premiéry a další překvapení. Muzikálový a operetní soubor nastuduje Krásnou Helenu Jacquese Offenbacha a muzikály Evita, Edith a Marlene či novinku Orfeus Superstar. K tomu ještě činoherní soubor přidá původní slovenský muzikál Quo Vadis, vášnivý příběh lásky na motivy románu Henryka Sienkiewicze.

OPERETA/MUZIKÁL

Jacques Offenbach
KRÁSNÁ HELENA
Premiéry 26. a 28. září 2013 v Divadle Jiřího Myrona
Hudební nastudování: Karol Kevický
Režie: Gabriela Petráková

Po kolosálním úspěchu Orfea v podsvětí sáhl otec pařížské operety Jacques Offenbach opět do mytologie a nechal se inspirovat známým homérským mýtem o Paridovi a Heleně. Námět však zpracoval velmi volně – v rozpustilé, humorné a ironické podobě. Osudy řeckých hrdinů připomínaly především skandály ze zákulisí panovnického dvora Napoleona III. Offenbach narážel na zálety samotného císaře, na lehkomyslnost jeho ženy, na politické pletky druhého císařství a intriky, které manipulují s lidskými osudy. Zároveň dokázal nabídnout neuvěřitelný gejzír hudebních nápadů. V Paříži roku 1864 se zkrátka zrodil další operetní hit, který je trvalou součástí zlatého operetního fondu dodnes.

Éva Pataki
EDITH A MARLENE (EDITH ÉS MARLENE)
Premiéry 19. a 21. prosince 2013 v Divadle Jiřího Myrona
Český překlad: Kateřina Pošová
Režie: Janusz Klimsza
Hudební nastudování: Marek Prášil

Edith a Marlene je příběhem dvou slavných šansoniérek, Edith Piaf a Marlene Dietrich. Autorka hry, maďarská scénáristka, staví do kontrastu dva odlišné způsoby přístupu k životu – na jedné straně chladnou, ukázněnou profesionalitu Marlene Dietrich, na straně druhé plný, vášnivý a intenzivní život Edith Piaf. Divadelnímu zpracování příběhu nechybí láska, vášeň, zrada, ale ani trpkost lidských činů či závěrečné poznání i sebepoznání. Hru provází nesmrtelné písně obou protagonistek. Muzikál s obrovským úspěchem nastudovalo v roce 1999 pražské Divadlo pod Palmovkou, kde se na repertoáru drží neskutečných 14 let!

Tim Rice, Andrew Lloyd Webber
EVITA
Premiéry 20. a 22. března 2014 v Divadle Jiřího Myrona
České přebásnění: Michael Prostějovský
Režie: Petr Gazdík
Hudební nastudování: Jakub Žídek

Po úspěchu muzikálů Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat a Jesus Christ Superstar sáhli jejich autoři Andrew Lloyd Webber a Tim Rice po příběhu manželky argentinského diktátora Evy Duarte de Perón. Pohádka o novodobé Popelce, která byla velmi rozporuplnou osobností a z prosté dívky se vypracovala až na vrchol společenského a politického života, než podlehla zákeřné nemoci v pouhých třiatřiceti letech, měla všechny atributy pozdějšího trháku. Premiéra se uskutečnila v roce 1978 v londýnském Prince Edward Theatre v režii Harolda Prince s Elaine Paige v titulní roli a počtem 2913 repríz se Evita stala nejúspěšnějším muzikálem přelomu 70. a 80.let. V Čechách nyní po Praze, Brně a Plzni zavítá také do Ostravy, kde bude uvedena v režii Petra Gazdíka.

Zdeněk Král – Petr Čenský
ORFEUS SUPERSTAR
Premiéra 26. dubna 2014 v klubu Parník
Režie: Josef Novák-Wajda
Hudební nastudování: Jakub Žídek

Novou hudební crazy komedii píše pro ostravské divadlo tvůrčí tandem Zdeněk Král – Petr Čenský. Hudební skladatel Král se pohybuje na hranicích žánrů, často je kombinuje a nechává se ovlivnit různými styly. Zkomponoval scénickou hudbu k celé řadě divadelním představením, filmovou hudbu či skladby ovlivněné jazzem a etno stylem, ale i obyčejné písničky. Skládá také velké kompozice pro sbory, orchestry a big-beatové ansámbly. Společně s Petrem Čenským již vytvořili kantátu Carmina Burana 2 “O lidské duši” na latinské texty ze středověkého sborníku. Spojení symfonického orchestru, big-beatové kapely a dětského sboru nabídlo netradiční propojení klasiky s rockem. Po dlouholeté spolupráci zejména s Divadlem Husa na provázku si autoři poprvé troufnou na celovečerní muzikál.

Martin Kákoš, Gabo Dušík, Peter Uličný, Jaroslav Moravčík
QUO VADIS
Premiéra 5. června 2014 v Divadle Jiřího Myrona
Režie: Peter Gábor
Uvádí soubor činohry NDM

Původní slovenský muzikál na motivy románové historické fikce Henryka Sienkiewicze z časů starověkého Říma. Císařská moc zažívá rozklad a rodí se nová duchovní víra. Na pozadí tragického konfliktu bytostně rozdílných etických světů se odehráva dramatický příběh lásky římského vojáka a křesťanky. Velkolepý muzikál měl světovou premiéru 11. 11. 2011 na Veľkej scéne Divadla Jonáša Záborského v Prešově, kde se hraje dodnes.

V odvážné dramaturgii pokračuje i ostravská opera, která v příští sezoně nabídne zřídka uváděnou jedinou operu Roberta Schumanna Jenovéfa, komediální Mirandolinu Bohuslava Martinů, poslední dokončenou operu Bedřicha Smetany Čertova stěna a heroického Ernaniho Giuseppe Verdiho.

Ilustrační foto: Archiv autora a loga jednotlivých muzikálů