Držitelka Ceny Thálie 2014 v kategorii opereta/muzikál za roli francouzské šansoniérky Edith Piaf v inscenaci maďarské spisovatelky a scenáristky Évy Pataki „Edith a Marlene“ Hana Fialová zazpívá za doprovodu Plzeňské filharmonie známé francouzské šansony. Program doplní Symfonický obraz Porgy a Bess George Gershwina. Filharmoniky tentokrát povede dirigent Marek Prášil, za klavír usedne Vlastimil Ondruška.

Hana Fialová je absolventkou Janáčkovy konzervatoře v Ostravě. Zpěvu se intenzivně věnovala již před přijetím na konzervatoř, o čemž svědčí její vítězství v krajském kole pěvecké soutěže Talent 86. Mezi lety 1994 až 2004 byla sólovou zpěvačkou country skupiny RED HATS, se kterou koncertovala nejen ve vlasti, ale také v Itálii, Velké Británii, Německu, Rakousku, Švýcarsku. Od roku 2003 je v angažmá Národního divadla moravskoslezského, kde je členkou operetního a muzikálového souboru. Už od počátku působení jí byly svěřeny významné sólové role. Tou první byla Kateřina Howardová z operety Šest žen Jindřicha VIII. Mezi další oblíbené role můžeme počítat Elein v muzikálu Camelot, Juanillu v inscenaci Kat a blázen, Lolitu v operetě Ostrov milování, Ženu v muzikálu Zvonokosy, titulní roli v Sugar, Irenu Molloyovou v Hello, Dolly! či Wandu v operetě Rudolfa Frimla Rose Marie. V roce 2010 se zúčastnila workshopů k nové verzi muzikálu Marguerite Alaina Boublila a Michela Legranda, ve kterém ztvárnila titulní roli. Na scéně Městského divadla Brno hostuje jako Fantina ve světoznámém muzikálu Bídníci. Na domovské scéně je nepřehlédnutelná také v inscenacích Pardon My English, Donaha! (Hole dupy), Noc na Karlštejně nebo Divotvorný hrnec. Jedinečným způsobem ztvárňuje Edith Piaf v hudebním dramatu Edith a Marlene. Za svůj výkon získala Cenu Thálie 2014. Nyní září na scéně NDM zejména v hlavních ženských rolích muzikálů Evita a Sunset Boulevard.

Marek Prášil je dirigentem souboru operety / muzikálu Národního divadla moravskoslezského. Často řídí i operní a baletní tituly. Hudebně nastudoval či diriguje např. Smetanovu Čertovu stěnu, Čajkovského Labutí jezero, Martinů Škrtiče, Donizettiho Marii Stuardu, dále Straussovu operetu Noc v Benátkách, muzikály Evita, Edith a Marlene, Funny Girl, Sunset Boulevard, Fantom Londýna, Mrazík, Quo Vadis či Ptákoviny podle Aristofana. Od sezóny 2013/2014 hostuje také ve Státním divadle Košice (Belliniho Náměsíčná). Na podzim 2014 působil Marek Prášil jako asistent dirigenta při nastudování Janáčkovy opery Věc Makropulos v Bayerische Staatsoper v Mnichově. Doposud spolupracoval s Janáčkovou filharmonií Ostrava, Plzeňskou filharmonií, Filharmonií Brno, Filharmonií Bohuslava Martinů Zlín či Moravskou filharmonií Olomouc a dalšími orchestry. Dirigentská hostování zahrnují mimo jiné mezinárodní festivaly Janáčkův Máj, Mladé pódium, Svatováclavský hudební festival, Talentinum ve Zlíně či Złota Lira v Polsku.


Koncert Edith Piaf a vůně Francie začíná v plzeňské Měšťanské besedě ve čtvrtek 22. října od 19 hodin.
Účinkují:

Hana Fialová – zpěv
Vlastimil Ondruška – klavír
Marek Prášil – dirigent
Plzeňská filharmonie

Ilustrační foto: NDM Ostrava a archiv Marka Prášila