Na sklonku zimy přichystalo novou premiéru také Slezské divadlo Opava, tentokrát v cyklu Komorního divadla za oponou. Jedná se o drama maďarské spisovatelky a scenáristky Évy Pataki, která našla inspiraci v životech dvou jedinečných ženských osobností 20. století, francouzské šansoniérky Edith Piaf a německé divy Marlene Dietrich.

Autorka staví do kontrastu dva odlišné způsoby přístupu k životu – na jedné straně chladnou, ukázněnou profesionalitu Marlene Dietrich, na straně druhé plný, vášnivý a intenzivní život Edith Piaf. Divadelnímu zpracování příběhu nechybí láska, vášeň, zrada, ale ani trpkost lidských činů či závěrečné poznání i sebepoznání. Hru samozřejmě provází nesmrtelné písně obou protagonistek. Dílo bylo poprvé uvedeno v roce 1986 jako zvláštní příležitost pro významnou herečku Erzsébet Kútvölgyi. Inscenace byla dlouhá léta na repertoáru divadla Vígszínház v Budapešti a dodnes patří toto hudební drama k nejhranějším dílům na maďarské scéně. V posledních letech prošel tento činoherní muzikál s velkým úspěchem také celou řadou českých a slovenských scén.

Opavská komorní inscenace bude novou úpravou známé hry a dává velký herecký i pěvecký prostor oběma hlavním protagonistkám. Třetím spoluhráčem, který zároveň zastane mnohotvárnou roli kabaretiéra, je pianista obstarávající živý hudební doprovod.
Premiéra se uskutečnila v pátek 28. února 2014.

Éva Pataki: EDITH A MARLENE

Úprava a režie: Roman Groszmann
Dramaturgie: Alžběta Matoušková
Scéna: Roman Groszmann
Kostýmy: Monika Přibylská
Hudební nastudování: Miroslav Ondra

Osoby a obsazení:

Edith: Hana Vaňková
Marlene: Ivana Lebedová
Pianista, Kabaretiér: Miroslav Ondra

Foto: Slezské divadlo Opava