Poslední letošní premiérou Národního divadla moravskoslezského v Ostravě bude muzikálové drama maďarské spisovatelky a scenáristky Évy Pataki, která našla inspiraci v životech dvou jedinečných ženských osobností 20. století, francouzské šansoniérky Edith Piaf a německé divy Marlene Dietrich.

Autorka hry, scénáristka Éva Pataki, staví do kontrastu dva odlišné způsoby přístupu k životu – na jedné straně chladnou, ukázněnou profesionalitu Marlene Dietrich, na straně druhé plný, vášnivý a intenzivní život Edith Piaf. Divadelnímu zpracování příběhu nechybí láska, vášeň, zrada, ale ani trpkost lidských činů či závěrečné poznání i sebepoznání. Hru samozřejmě provází nesmrtelné písně obou protagonistek. Dílo bylo poprvé uvedeno v roce 1986 jako zvláštní příležitost pro významnou herečku Erzsébet Kútvölgyi. Úspěšná inscenace byla dlouhá léta na repertoáru divadla Vígszínház v Budapešti a dodnes patří toto hudební drama k nejhranějším dílům na maďarské scéně. U nás muzikál Edith a Marlene proslavilo vynikající nastudování v pražském Divadle pod Palmovkou s Hanou Seidlovou a Renatou Drössler v hlavních rolích. Hra se zde hraje nepřetržitě od roku 1999.

Ve skutečnosti se obě dámy potkaly jen na pár chvil, ale z jejich setkání i životních osudů vznikl příběh plný kontrastů, emocí a nádherné hudby: „Sám příběh obou žen je zajímavý, i když ne zcela odpovídá historické pravdě, leckde je komprimován do dramatičtější polohy – z pochopitelných důvodů – musí pokrýt asi třicet let života,“ uvádí režisér ostravské inscenace Janusz Klimsza. Přitažlivost příběhu ale nebyla jediným důvodem při volbě tohoto tématu: „V souboru jsou dvě sólistky, které typově přesně odpovídají oběma hlavním postavám. Dvěma odlišným polohám ženství. Psychickým naturelem, ale i vizáží,“ podotýká Klimsza. Oněmi zpěvačkami budou na jevišti Divadla Jiřího Myrona Hana Fialová, která ztvární postavu Edith, a Eva Zbrožková, jež se představí v roli Marlene.

„Když si vybavím Edith, jako člověka a zpěvačku, tak vidím neobyčejně silnou ženu s velkým srdcem,“ řekla o své roli Hana Fialová, před kterou stál nelehký úkol – interpretovat francouzský šanson tak, jak ho definovala právě Edith Piaf: „Potěšilo mě, že mohu zpívat tak nádherné písně a dostala jsem se tak i k francouzštině, kterou jsem nikdy nedělala. Je to krásná výzva. Někdy mi připadá, že nemusím jíst ani spát, když mě čeká tak nádherná role.“

Éva Pataki: EDITH a MARLENE

Režie: Janusz Klimsza
Hudební nastudování: Marek Prášil
Dirigent: Marek Prášil, Karol Kevický
Scéna: David Bazika
Kostýmy: Tomáš Kypta
Dramaturgie: Patrick Fridrichovský

Osoby a obsazení:

Edith Piaf: Hana Fialová
Marlene Dietrich: Eva Zbrožková
Momone: Ilona Piskořová / Kateřina Vainarová
Raymond Asso: Juraj Čiernik
Námořník, Marcel: Marcel Školout
Klaun, Komisař: Jaroslav Rusnák
Louis Leplée, Konferenciér: Pavel Liška
Ošetřovatelka, Sv. Terezie: Martina Šnytová
Théo Sarapo: Roman Harok
Dirigent: Karol Kevický / Marek Prášil

Premiéra 19. prosince na scéně Divadla Jiřího Myrona v Ostravě

Foto: Martin Popelář, NDM Ostrava