Původní autorský muzikál Balada o lásce s podtitulem Singoalla chystá Městské divadlo Brno. Premiéra této severské epopeje se uskuteční už tuto sobotu.
Jak uvádí dramaturgyně MdB Pavlína Hoggard, Baladu o lásce jakožto závěrečnou inscenaci letošní nesmírně atraktivní sezony napsal autorský tým, který tvoří Daniel Fikejz /hudba/, Rino Brezina /scénář/, Ivan Huvar /texty písní/ a Petr Gazdík /úprava a supervize scénáře a textů/. Autorem scénografie je světoznámý výtvarník a současný ředitel „sousedního“ brněnského Národního divadla Daniel Dvořák, kostýmy navrhla Sylva Zimula Hanáková, pohybovou podobu představení v režii Petra Gazdíka vytvoří choreografka Lucie Holánková. Hudebně se na inscenaci podílejí dirigenti Dan Kalousek a Karel Albrecht. Igor Vavrda je autorem orchestrálního, Karel Škarka vokálního aranžmá.
Baladu o lásce lze označit jako mysticko-romantický muzikál. Kořeny silného příběhu o krásné Singoalle a ušlechtilém Erlandovi sahají do dob, kdy se severská mytologie prolínala s historií a kdy skandinávští Vikingové prožívali přerod mezi pohanstvím a křesťanstvím.

Muzikál představí Singoallu zejména jako osudovou ženu – archetyp věčné milenky, matky, manželky, jejímiž nejvyššími hodnotami je láska a věrnost. Je rovněž lidskou podobou slunce, lesu, větru nebo jara. Mysticky laděná hudební partitura Singoally, propojující rock, jazz, klasické i etnické prvky a syrové písňové texty, jejichž osobitá lyrika souzní s přírodou a jejími pudovými zákonitostmi, to jsou výrazové prostředky k vykreslení podmanivého příběhu tragické lásky krásné Singoally a vizionářsky smýšlejícího Erlanda kdesi v severním království, v němž vládnou pohanští bohové a kde se mísí rituály starého a nově nastupujícího věku.

Autorem hudby k muzikálu Singoalla je Daniel Fikejz. Přestože složil scénickou hudbu už k více jak stovce divadelních inscenací, nepatří mezi „celebrity,“ jenž plní stránky novin a bulvárních pořadů. Proto se pokusíme tohoto skladatele alespoň stručně představit.
Daniel Fikejz se narodil 21.června 1954 jako syn známé textařky Jiřiny Fikejzové a atleta Jaroslava Fikejze. Od dětství inklinuje k hudbě, učil se hrát na klavír a docházel na hodiny kompozice. V 70. letech zakládá postupně několik hudebních uskupení. V roce 1978 mu byla udělena od kritiků „Cena melodie.“ V té době studoval ČVUT v Praze, kterou úspěšně absolvoval v roce 1981. Od roku 1983 se soustřeďuje především na práci pro divadlo a film. Spolupracuje s mnoha uznávanými režiséry v řadě divadel na území České republiky, Slovenska, Švédska (od 1995 Teatr Sörmland v Nyköpingu), Polska a Francie – dohromady má na svém kontě již více než 120 premiér. Zkomponoval také čtyři muzikály a dva balety. Rovněž byl pověřen složením hudby k některým multimediálním projektům. Komponuje též hudbu ke krátkým filmům, TV šotům, televizní a rozhlasové znělky… V seznamu významných českých divadel bychom spočítali na prstech ty, se kterými dosud nespolupracoval. Z filmů, k nimž napsal hudbu, se do povědomí široké veřejnosti zapsal zřejmě nejvíc Vekslák režiséra Jana Prokopa.

Severská kultura je Danielu Fikejzovi velmi blízká už díky spolupráci s režisérem a libretistou Rino Brezinou /v paměti české muzikálové veřejnosti zůstává zejména jeho nastudování Jekylla a Hydea v HdK/. S ním také napsal kromě Singoally další muzikály uvedené ve Švédsku – Musikalen Nyköpings Gästabud (Teater Sörmland, Nyköping, režie Rino Brezina, 2006) a Utflykten, uvedený na téže scéně v roce 2004. Z jeho další muzikálové tvorby známe především Markétu Lazarovou, která se hrála v ND Brno, v Pardubicích i v Polsku, další titul Zvoník u Matky Boží uvedla divadla v Hradci Králové a Kladně. Rovněž v hradeckém Klicperově divadle měla v roce 1997 premiéru původní verze Singoally.

Obsazení jednotlivých partů jsme v našem magazínu již zveřejnili a proto pouze připomínáme, že v hlavních rolích se diváci mohou těšit na Johanu Gazdíkovou, Martu Prokopovou, Máriu Lalkovou, Pavlu Vitázkovou, Evu Jedličkovou, Dušana Vitázka, Jiřího Macha, Martina Havelku, Michala Šebka, Janu Musilovou, Zuzanu Maurery, Zdeňka Junáka, Ladislava Koláře, Jakuba Uličníka, Alana Novotného, Marka Huráka, Davida Žáka a další.

Foto: Jef Kratochvil