Barytonista Oldřich Kříž se svým synem Janem, muzikálovým hercem a scénografem, už společně vystupují například v inscenaci Světem muzikálu, kterou má na repertoáru liberecké Divadlo F.X.Šaldy. V Plzni se však sejdou nad právě chystanou premiérou opery Bohéma Giacoma Pucciniho – Oldřichovi byla svěřena režie, Jan vytvoří návrhy kostýmů. První diváci uvidí nové nastudování populárního díla už 20.června na scéně Velkého divadla.

OLDŘICH KŘÍŽ
Oldřich Kříž se narodil 15. 7. 1960 v Liberci . Vystudoval pěvecké oddělení Státní konzervatoře Praha ve třídě profesora Zdeňka Jankovského. Již během studia byl angažován jako sólista opery Jihočeského divadla v Českých Budějovicích. Zde pravidelně ztvárňoval role prvního barytonového oboru. Od roku 1994 je sólistou Státní opery Praha, kde byl jeho prvním výrazným úspěchem Poeta v Rossiniho opeře Turek v Itálii v režii Josefa Bednárika. Po vynikajících ohlasech i u odborné kritiky mu byly přiděleny další velké role- Figaro, Taddeo, Guglielmo, Ping, Sharpless, Belcore, Valentin, dr.Falke, Germont. Velkým úspěchem bylo i ztvárnění role Williama v opeře P.Glasse Pád domu Usherů. V Národním divadle vystoupil ve světové premieře opery Emila Viklického Máchův deník a ve spolupráci s bratry Formanovými nastudoval, také pro Národní divadlo, světovou jevištní premiéru opery P. Glasse Kráska a Zvíře. Velmi často vystupuje v zahraničí. V roce 2005 vstoupil úspěšně na pole klasického muzikálu jako Sir Danvers Carew v produkci Hudebního divadla Karlín v představení Jekyll a Hyde, nyní hraje a zpívá jednu z hlavních rolí v novém projektu Divadla Milénium Kladivo na čarodějnice. Často a velmi rád také účinkuje v operetách. K jeho nejmilejším, ale i nejúspěšnějším rolím v tomto žánru patří Doktor Falke z operety J. Strausse Netopýr. S touto rolí procestoval Japonsko, Holandsko a USA. Zpíval však také například v plzeňském provedení operety Giroflé-Girofla a mezi nezapomenutelné role počítá i komickou postavu Krále pirátů, kterou hrál v české premiéře anglické operety Piráti z Penzance rovněž v DJKT Plzeň. Díky nabídce Divadla F. X. Šaldy v Liberci mohl také realizovat v koprodukci s Národním divadlem v Praze svou první režii. K jubileu W. A. Mozarta nastudoval jeho první operu Apollo a Hyacint, která měla premieru v lednu 2006 ve Stavovském divadle. V září roku 2007 pak nastudoval v Liberci Bludného Holanďana Richarda Wagnera. V Plzni se jako režisér představí poprvé.

JAN KŘÍŽ
Rovněž Jan Kříž je už v Plzni skoro jako doma. Dostal zde šanci realizovat své scénografie /naposled k Čajkovského Panně orleánské/, ale také hrát v muzikálových inscenacích. Nejprve vystoupil v původním českém muzikálu Kniha džungle a v Koločavě, nyní ztvárňuje jednu z hlavních postav /Niko/ v světoznámém Zorbovi.
Na jevišti se objevuje takřka od malička. Od dětských rolí se dostal až k muzikálovým produkcím. Před tím ještě vystudoval Střední školu uměleckých řemesel se zaměřením na hračky a dekorativní předměty a závodně tančil. Ve street dance má na kontě několik medailí na mistrovstvích republiky. Po maturitě v Brně pokračoval studiem scénografie na JAMU. V letošním roce, po přestupu na stejný obor na Divadelní akademii múzických umění v Praze, ukončil bakalářský program a pokračuje v magisterském studiu. K malým pěveckým úspěchům řadí i 15. příčku v televizním finále třetí řady soutěže Česko hledá Superstar, k těm větším určitě účinkování v hlavní roli Bena v Landově muzikálu Touha na scéně Divadla Kalich. Pro Bohému tentokrát navrhne kostýmy.

BOHÉMA
Jak uvedl dramaturg plzeňské opery Zbyněk Brabec, opery Giacoma Pucciniho patří ke kmenovému repertoáru všech operních scén. Jejich námětem bývá obvykle tragický ženský osud, pro nějž měl Puccini neobyčejné porozumění a který dokázal velice přesvědčivě dramaticky ztvárnit.
Námět k opeře Bohéma našel v románu Henriho Murgera „Scény ze života bohémy“. Odehrává se v latinské čtvrti v Paříži okolo roku 1830 a líčí prostředí chudých umělců – bohémů. Hlavním dějovým pásmem je láska chudé švadlenky Mimi k básníku Rudolfovi. Jejich štěstí netrvá dlouho, Mimi umírá na tuberkulózu.
V nové inscenaci se krom předních operních pěvců sejdou i umělci známí z operetní a muzikálové scény. Rodolfa bude hrát vynikající tenorista Tomáš Černý, který kdysi získal Thálii za úlohu prince Su-Čonga z operety Země úsměvů, Dalibor Tolaš /Schaunard/ podniká výlety napříč žánry často a představí se mimochodem v titulní roli Zorby i na brněnském festivalu Dokořán. Operetní zkušenosti již má i Radka Sehnoutková /Musetta/ a Pavel Horáček /Benoit/. Jan Adamec /Parpignol/ byl dokonce řadu let sólistou plzeňské operety.

Foto: Michal Škvor /Jan Kříž, Michaela Nosková a Oldřich Kříž/, archivní snímek Oldřicha Kříže a Josef Hrubý /Jan Kříž – Niko/