Dnes oslaví šedesátiny významný hudební skladatel Daniel Fikejz, mimo jiné autor několika muzikálů. V posledních letech zkomponoval například muzikál Balada o lásce (Singoalla) pro Městské divadlo Brno, Quasimodo pro ostravské divadlo či vaudevill Pokrevní sestry, jenž naposledy uvedlo se studenty JAMU Divadlo na Orlí. Úspěchy slaví i ve Skandinávii. Loni Daniel Fikejz natočil nové autorské album Psí hodinář.

Daniel Fikejz se narodil 21.června 1954 jako syn známé textařky Jiřiny Fikejzové a atleta Jaroslava Fikejze. Od dětství inklinuje k hudbě, učil se hrát na klavír a docházel na hodiny kompozice. V 70. letech zakládá postupně několik hudebních uskupení. V roce 1978 mu byla udělena od kritiků „Cena melodie.“ V té době studoval ČVUT v Praze, kterou úspěšně absolvoval v roce 1981. Od roku 1983 se soustřeďuje především na práci pro divadlo a film. Spolupracuje s mnoha uznávanými režiséry v řadě divadel na území České republiky, Slovenska, Švédska (od 1995 Teatr Sörmland v Nyköpingu), Polska a Francie – dohromady má na svém kontě již více než 160 premiér. Zkomponoval také čtyři muzikály a dva balety. Rovněž byl pověřen složením hudby k některým multimediálním projektům. Komponuje též hudbu ke krátkým filmům, TV šotům, televizní a rozhlasové znělky… V seznamu významných českých divadel bychom spočítali na prstech ty, se kterými dosud nespolupracoval. Z filmů, k nimž napsal hudbu, se do povědomí široké veřejnosti zapsal zřejmě nejvíc Vekslák režiséra Jana Prokopa.

Danielu Fikejzovi je velmi blízká severská kultura, už díky spolupráci s režisérem a libretistou Rino Brezinou. S ním napsal kromě Singoally i další muzikály uvedené ve Švédsku – Musikalen Nyköpings Gästabud (Teater Sörmland, Nyköping, 2006) a Utflykten, uvedený na téže scéně v roce 2004. Z jeho další muzikálové tvorby známe především Markétu Lazarovou, která se hrála v ND Brno, v Pardubicích i v Polsku, další titul Zvoník u Matky Boží uvedla divadla v Hradci Králové a Kladně. Rovněž v hradeckém Klicperově divadle měla v roce 1997 premiéru původní verze Singoally.

Daniel Fikejz žije v Praze. Je ženatý, s manželkou Helenou má dceru Kláru (1978) a syna Filipa (1983). Mezi jeho koníčky patří literatura, film, formule 1 a sportování.

Hodně zdraví a štěstí do dalších let!

Foto: Repro redakce