Catch Me If You Can, foto: Jan Šulák

Už v sobotu 2. prosince čeká návštěvníky Nového divadla v Plzni česká premiéra muzikálu Catch Me If You Can s českým názvem Chyť mě, jestli na to máš. Muzikál je založen na stejnojmenném filmovém trháku režiséra Stevena Spielberga s Leonardem DiCapriem a Tomem Hanksem v neuvěřitelném, ale pravdivém příběhu Franka Abagnalea.

„Světovou premiéru měl muzikál v roce 2011 na Broadwayi, v Evropě se hrál například ve Vídni či v Drážďanech. Česká premiéra předstihne chystané uvedení v londýnském West Endu,“ upozorňuje dramaturg Pavel Bár. Děj vychází z autobiografické knihy geniálního podvodníka Franka Abagnalea, který proslul svým téměř neuvěřitelným životním příběhem: jako šestnáctiletý mladík padělal šeky v hodnotě tisíců dolarů, vydával se za pilota aerolinek Pan American World Airways a jako takový nalétal milion šest set tisíc kilometrů během více než 250 letů do 26 zemí a posléze dokonce jedenáct měsíců sloužil jako lékař na pediatrickém oddělení nemocnice v Georgii. V devatenácti letech zfalšoval diplom z Harvardské univerzity, na třetí pokus úspěšně absolvoval právnické zkoušky a získal práci u státního zástupce v americké Louisianě.

Catch Me If You Can, foto: Jan Šulák

„Jestli se bude náš nový muzikál jevit jako zábavná, plynulá a optimismem nabíjející show, bude cíl splněn,“ doufá režisér Lumír Olšovský a dodává: „Nikomu už pak nepřiznám, jak výjimečně nás ‘Chyť mě’ potrápilo. Extrémně obtížné pěvecké party, vynikající, ale náročné choreografie, sled scén v takřka filmových střizích… Ze všech těchto důvodů doufám, že v Plzni vzniká výjimečný muzikál. Práce to byla nesnadná, ale krásná a jsem vděčný za zkušenost s mimořádnou konstelací tvůrčích a hereckých osobností, které se při této inscenaci sešly.“ Kostýmy americké návrhářky českého původu Veroniky Hindle odkazují k módě přelomu 50. a 60. let, abstraktní scénu navrhl Brit Dave Benson.

V hereckém obsazení režisér Lumír Olšovský nevšedně zariskoval. Do postavy Franka Abagnalea jun. totiž obsadil mladého slovenského zpěváka Martina Haricha, který má zatím téměř nulovou hereckou minulost, s nelehkými pěveckými party se pak bude muset poprat známý činoherec Martin Stránský v postavě agenta Hanrattyho. Životní příležitosti se ve stejné roli dočkal také muzikálový herec a asistent režie Martin Šefl. V dalších rolích se představí oblíbené tváře souboru muzikálu Stanislava Topinková Fořtová, Roman Krebs, Venuše Zaoralová Dvořáková, Charlotte Pščolková, Ondřej Černý, Adam Rezner a hostující Martin Holec. V malé, ale výrazné roli Rogera Stronga se v DJKT opět objeví Bronislav Kotiš. Do češtiny dílo přeložil Adam Novák.

Catch Me If You Can, foto: Jan Šulák