Helena Vondráčková jako Grizabella

Helena Vondráčková jako Grizabella

Jedna z nejpopulárnějších českých zpěvaček Helena Vondráčková se exkluzivně vrátí ke své roli Grizabelly v muzikálu Kočky (Cats). Stane se tak na Nové scéně Divadla J.K. Tyla v Plzni ve dvojici představení 26. března 2017. Tuto informaci nám potvrdil šéf muzikálového souboru DJKT Lumír Olšovský: „Plzeňský muzikálový soubor samozřejmě stojí zejména na svých kmenových hercích, ale rádi občas diváky překvapujeme. Proto jsme pro letošek připravili trojici speciálních muzikálových koncertů s názvem Jsme muzikál!, kde spolu s našimi umělci postupně vystoupí Eva Pilarová, Jan Cina, Leona Machálková, Tomáš Savka, Dasha či Václav Noid Bárta a také zcela mimořádné vystoupení české ikony pop music Heleny Vondráčkové v březnovém dvojpředstavení Koček,“ vysvětluje Lumír Olšovský.

Od své premiéry 25. prosince 2014 patří Kočky přebásněné Michaelem  Prostějovským a zrežírované Romanem Meluzínem k nejoblíbenějším inscenacím DJKT Plzeň. Zmíněná mimořádná představení s Helenou Vondráčkovou budou 60. a 61. reprízou světově proslulého muzikálu Andrewa Lloyda Webbera. Helena Vondráčková se ke Grizabelle vrací po více než deseti letech, na jaře roku 2005 vstoupila do již rozjeté první české produkce Cats v pražském Divadle Milénium. Tehdy Grizabellu zpívala v alternaci s Yvettou Blanarovičovou, Ditou Hořínkovou a Zuzou Ďurdinovou. Zazpívala si samozřejmě i největší hit muzikálu, píseň Memory, kterou měla už léta ve svém repertoáru. V Plzni běžně v této roli exceluje domácí Stanislava Topinková Fořtová.

Muzikál Cats patří k nejúspěšnějším neamerickým muzikálům. Jen na londýnském West Endu se hrál jednadvacet let bez přestávky a na celém světě jej pak vidělo přes 70 milionů diváků! Získal také nejprestižnější světová ocenění – dvakrát Grammy a sedm cen Tony. Andrew Lloyd Webber, autor hudby, rád vzpomíná, jak mu v dětství jeho matka předčítala nádherné veršované pohádky o kočkách od Thomase Stearnse Eliota, nositele Nobelovy ceny za literaturu z roku 1948. Právě podle nich pak poetický taneční muzikál plný fantazie, skvělých melodií a strhujících tanečních čísel zkomponoval. Hlavním hitem Koček je bezesporu zmíněná píseň Memory, kterou Lloyd Webber údajně napsal přes noc. Skladba sama potřebovala vlastně jen o trochu více času na to, aby se stala jednou z nejznámějších a nejúspěšnějších melodií, jaké kdy zazněly na jevišti. Jejímu kouzlu podlehla řada zpěváků, ze zahraničních třeba Barbra Streisand, Barry Manilow nebo Judy Colins, u nás potom nejen Helena Vondráčková, ale i Petra Janů a řada dalších. Celosvětově to bylo více jak 150 umělců.

Ilustrační foto: Archiv Heleny Vondráčkové, Praha 2005