Historicky prvním titulem, který odehraje muzikálový soubor Divadla J.K. Tyla na scéně právě dokončovaného Nového divadla v Plzni, bude muzikál Kočky Andrewa Lloyd Webbera. Stane se tak 3. září tohoto roku, tedy hned den poté, kdy bude divadelní budova slavnostně otevřena Smetanovou Prodanou nevěstou. Oficiální premiéra plzeňského natudování potom proběhne 27. září. Legendární muzikál podle “Praktické knihy o šikovných kočkách” přebásnil Michael Prostějovský, režie se ujímá šéf souboru Roman Meluzín, hudebního nastudování dirigenti Pavel Kantořík a Jiří Petrdlík. V nejznámější roli staré Grizabelly bude vystupovat Stanislava Topinková Fořtová.

Muzikál Cats se může pochlubit celou řadou superlativů. Jedná se o nejdéle uváděný muzikál jak v historii londýnského West Endu, tak i v historii amerických “putovních produkcí”. Na Broadwayi se Cats zařadily mezi tři nejdéle hrané show. Na celém světě pak tento muzikál vidělo téměř 70 milionů diváků! V domovském divadle New London Theatre byly Kočky uváděny 21 let bez přestávky. Muzikál získal nejprestižnější světová ocenění – dvakrát Grammy a sedm cen Tony. Andrew Lloyd Webber, autor hudby, rád vzpomíná, jak mu v dětství jeho matka předčítala nádherné veršované pohádky o kočkách od Thomase Stearnse Eliota, nositele Nobelovy ceny za literaturu z roku 1948. Právě podle nich pak poetický taneční muzikál plný fantazie a skvělých melodií vznikl. Hlavním hitem Koček je bezesporu světoznámá píseň Memory, kterou Lloyd Webber údajně napsal přes noc. Skladba sama potřebovala vlastně jen o trochu více času na to, aby se stala jednou z nejznámějších a nejúspěšnějších melodií, jaké kdy zazněly na jevišti. Jejímu kouzlu podlehla řada zpěváků, ze zahraničních třeba Barbra Streisand, Barry Manilow nebo Judy Colins, u nás potom Helena Vondráčková, Petra Janů a řada dalších. Celosvětově to bylo více jak 150 umělců.

Plzeň bude třetím českým divadlem, které Kočky nastuduje. V minulosti se hrály v pražském divadle Milénium, v současné době je má na repertoáru Městské divadlo Brno.

Andrew Lloyd Webber, T.S. Eliot: KOČKY (Cats)

Přebásnění: Michael Prostějovský

Režie: Roman Meluzín
Dirigenti: Pavel Kantořík / Jiří Petrdlík
Choreografie: Jiří Pokorný a Richard Ševčík
Scéna: Daniel Dvořák
Kostýmy: Šárka Hejnová

Osoby a obsazení:

Grizabella: Stanislava Topinková Fořtová
Múz, divadelní kocour: Pavel Pavlovský / Miro Grisa
Tygří hněv, Múz za mlada: Martin Hubeňák
Starobyl Vznešený, Vašnosta Brum: Juraj Ciernik
Bomba – balerina: Karolína Gudasová
Rozumbrad: Laco Hudec
Rambajz – tágo: Jozef Hruškoci
Demetra: Veronika Veselá
Šimbal – klimbal: Jan Fanta
Mungojerrie: Pavel Režný / Tomáš Drobil
Tingl – tangl: Eva Marešová
Moura – kočka domácí: Bára Chybová
Dželína / Sličná kost: Petra Vraspírová
Abraka – máryfuk: Ondřej Martiš / Martin Šinták
Viktorie: Johana Hájková / Nela Mrázová
Mc Dlouhý dráp: Petr Laštovka / Pavel Tručka
Jeminé: Soňa Hanzlíčková Borková
Darmošlap: Tomáš Drobil
Kňoura – mžoura: Lucie Zvoníková
Pucifal: Lukáš Vilt
Elektra: Jarmila Dycková / Kateřina Ševčíková
Alfonso: Oldřich Vojta
Exotika: Jana Sochůrková / Schweitzeová
Kasandra: Zdena Pijanová
Bengálský mour: Vojtěch Jansa
Archibaldus: Grzegorz Mołoniewicz
a company

První povedení 3. září 2014 (slavnostní předpremiéra), premiéra 27. září 2014 v Novém divadle v Plzni