Stanislava Topinková Fořtová, Martin Otava, Lumír Olšovský, Helena Vondráčková

Stanislava Topinková Fořtová, Martin Otava, Lumír Olšovský, Helena Vondráčková

Přímo během mimořádné tiskové konference, která se odehrála v úterý 7. února ve foyeru Nového divadla v Plzni, podepsala ikona české pop music Helena Vondráčková smlouvu s ředitelem Divadla J.K. Tyla Martinem Otavou ohledně hostování v dvou březnových reprízách úspěšné inscenace muzikálu Kočky (Cats). Obě vystoupení se odehrají 26. března, v jednání jsou pak ještě další podzimní termíny.

Helena Vondráčková absolvovala dopolední setkání s novináři, pak si prohlédla v doprovodu Lumíra Olšovského, Martina Otavy a Pavla Bára zákulisí Nového divadla a sešla se i s korepetitorem muzikálového souboru. Protože již hrála v pražském provedení Koček před deseti lety v totožném přebásnění Michaela Prostějovského a ve stejných kostýmech, absolvuje Vondráčková v Plzni jedinou scénickou zkoušku. Sama připomněla, že role Grizabelly patří k jejím nejoblíbenějším.

„Na hostování v Plzni se moc těším a panu Olšovskému za tuto nabídku děkuji. Do role Grizabelly jsem vstoupila už v pražském Divadle Milénium, ústřední hit muzikálu Memory mám v repertoáru již od začátku 90. let. Zpívám jej často na koncertech a vyšel i na mém albu. S českým názvem Vzpomínky jej otextoval původně Zdeněk Borovec, teprve pak celý muzikál přebásnil Michael Prostějovský. Musím se přiznat, že se ve mně občas ty dvě české verze perou, snad s tím nebudu mít na jevišti problém,“ svěřila novinářům Helena Vondráčková.

Na náš dotaz, které z mnoha muzikálových rolí, jež na různých jevištích ztvárnila, má nejraději, Helena Vondráčková odpověděla: „Krom zmíněné Grizabelly je to určitě Fantina z Bídníků. Tu jsem zpívala během celého léta roku 1992 při prvním uvedení Les Misérables v Praze a znovu pak v Goja Music Hall. Je to úžasná role, ke které jsem se dostala opět přes svého „dvorního textaře“ Zdeňka Borovce, jenž muzikál úžasně přeložil. Zajímavé je, že mne tehdy na Vinohradech jako tzv. swing jistila právě Stanislava Fořtová, kterou teď budu alternovat v plzeňských Kočkách. A nemohu nevzpomenout na herecky nesmírně náročnou titulní roli v Hello, Dolly!, která pro mne byla velkou výzvou. Ráda jsem pak vystupovala také v české verzi Mamma Mia. Těch oblíbených postav je víc, ale tyhle se mi opravdu mimořádně vryly pod kůži.“

Lumír Olšovský, Helena Vondráčková

Lumír Olšovský, Helena Vondráčková

 

Lumír Olšovský pak pohovořil o jarních plánech muzikálového souboru. O sérii tří mimořádných koncertů Jsme muzikál! jsme již psali, úplnou novinkou pak bude FanDay, historicky první setkání příznivců plzeňského muzikálu s herci a inscenátory, které proběhne 16. března 2017 na Malé scéně ve foyeru. Další podrobnosti uvedl Lumír Olšovský v souvislosti s jarními premiérami West Side Story a Marilyn.

13. 5. Premiéra West Side Story, Nová scéna DJKT, 19 hod.

Jeden z nejslavnějších muzikálů 20. století poprvé v Plzni! Tragická lovestory inspirovaná nesmrtelným příběhem Romea a Julie s úchvatnou hudbou skladatele Leonarda Bernsteina zazní v režii šéfa souboru Lumíra Olšovského, hudebním nastudování Kryštofa Marka a choreografii Marka Zelinky.

10. 6. Premiéra Marilyn, Nová scéna DJKT, 19 hod.

Původní český muzikál Radka Balaše a Ondřeje Brouska o jedné z nejslavnějších, ale zároveň nejrozporuplnějších žen minulého století. Ještě dnes, více než padesát let po její smrti, upoutává pozornost lidí celého světa nejen její zářivá krása, ale i fascinující osobnost plná protikladů, její skandály i milostné aféry se slavnými muži. Muzikál v Plzni nastuduje úspěšný televizní režisér Jiří Adamec.

Foto: Vítězslav Sladký