Lukáš Vlček (Maxim de Winter)

Lukáš Vlček (Maxim de Winter)

Autorská dvojice Michael Kunze – Sylvester Levay patří k nejúspěšnějším tvůrcům současného evropského muzikálu. Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě chystá jejich autorský muzikál Rebecca. Mysteriózní muzikálové drama se má stát nejočekávanějším hitem letošní muzikálové sezóny v Ostravě.

Může existovat muzikál s detektivní zápletkou? Je možné, aby se titulní hrdinka muzikálu během celého večera neobjevila na scéně? Odpověď zní ano! V roce 2006 se na scéně vídeňského Raimundova divadla odehrála světová premiéra muzikálu Rebecca, který mnozí považují za skutečný vrchol éry muzikálu superlativů v Evropě. „Co termín ‚muzikál superlativů’ přesně znamená? Především zcela mimořádný divácký zážitek z kategorie snů. Velkolepé scénické efekty, brilantní výkony a v neposlední řadě hudebně i dramaticky skvěle napsané muzikály, které stojí za to vidět a slyšet naživo, třeba v našem divadle,“ přibližuje šéf souboru opereta muzikál Patrick Fridrichovský.

Nejúspěšnější autorská dvojice německého muzikálového teritoria, libretista Michael Kunze a skladatel Sylvester Levay, se nechala inspirovat mysteriózním románem britské spisovatelky Daphne du Maurierové. Román Rebecca vyšel v češtině pod názvem Mrtvá a živá už v roce 1939 a od té doby patří k nejvydávanějším titulům anglické literatury u nás. Psychologické drama, které bere dech svými dějovými zvraty a mnoha překvapeními, inspirovalo v roce 1940 k filmové adaptaci také velmistra filmového napětí režiséra Alfreda Hitchocka. Ve slavném, dvěma Oscary ověnčeném snímku tehdy zazářil britský herec Lawrence Olivier.

Titulní hrdinka příběhu Rebecca se na scéně vůbec neobjeví, protože je již více než rok mrtvá. Její jméno je však stínem nové lásky, která nečekaně vstoupila do osudů bohatého anglického šlechtice a mladé nevinné dívky. Její pravé jméno se nikdy v příběhu nedovíme. Autoři muzikálu ji ale přece jen pojmenovali, i když poněkud nezvykle, jako „Já”. Z jejího pohledu je celý příběh vyprávěn, právě ona je tou skutečnou hlavní hrdinkou, která přišla do luxusního sídla Manderley jako „ta druhá”, tedy nová manželka Maxima de Wintera. V Manderley snad každý kout neustále připomíná dokonalý obraz bývalé paní Rebeccy, o jejíž odkaz pečlivě dbá paní Danversová, hospodyně panství Manderley. Její osobní vztah k Rebecce je přede všemi zahalen do temného tajemství.

Muzikálová adaptace Rebeccy se stala jedním z nejúspěšnějších muzikálových titulů 21. století. Od své premiéry ve Vídni v roce 2006 se stala hitem již v 11 zemích světa, například v Maďarsku, Švýcarsku, Švédsku, Finsku, Rusku či Rumunsku. Velkou popularitu získala Rebecca v Japonsku a v Jižní Koreji. V blízké budoucnosti má být muzikál uveden také na Broadwayi.

Národní divadlo moravskoslezské uvádí inscenaci ve spolupráci s Vereinigte Bühnen Wien. Ostrava bude vůbec prvním městem, kde muzikál v české premiéře zazní s českým textem Michaela Prostějovského, v režii Gabriely Petrákové a v hudebním nastudování Marka Prášila. Hudebním supervizorem se stal šéfdirigent VBW Koen Schoots, který v Ostravě osobně dohlédne na hudební přípravy inscenace.

V náročných konkurzech, při kterých protagonisty muzikálu schvalovali samotní autoři a umělecké vedení Spojených scén vídeňských, byli vybráni do hlavních rolí: Veronika Prášil-Gidová / Martina Šnytová (Já), Tomáš Novotný / Lukáš Vlček (Maxim de Winter), Katarína Hasprová / Michaela Horká (Paní Danversová), Roman Harok
/ Tomáš Savka (Jack Favell) a řada dalších. Hana Fialová, která rovněž získala roli Paní Danversové a premiérově uvedla ústřední píseň Rebecca na slavnostním Galavečeru, se však bohužel nemůže nastudování české premiéry zúčastnit z vážných rodinných důvodů. Abychom předešli bulvárním spekulacím, uvádíme, že syn paní Fialové utrpěl vážný úraz.  Doufáme, že oblíbená herečka a její blízcí úspěšně překlenou náročné období.

Jedním z vrcholných momentů muzikálu je scéna zkázy velkolepého sídla Manderley, jež zachvátí skutečné ohnivé plameny. „Tento náročný scénický efekt je autory dokonce předepsán v samotném scénáři, a tak jej, ve stejné podobě, musí vidět všichni diváci na celém světě,“ dodává Patrick Fridrichovský. Na dosud nejnáročnější inscenaci v dějinách souboru operety a muzikálu Národního divadla moravskoslezského se můžete těšit od 9. března 2017.

Martina Šnytová (Já)

Martina Šnytová (Já)

Osoby a obsazení:

JÁ: Veronika Prášil Gidová / Martina Šnytová

MAXIM DE WINTER: Tomáš Novotný / Lukáš Vlček

PANÍ DANVERSOVÁ, HOSPODYNĚ SÍDLA MANDERLEY Katarína Hasprová / Michaela Horká

JACK FAVELL, PRODEJCE AUT: Roman Harok / Tomáš Savka

PANÍ VAN HOPPEROVÁ, BOHATÁ AMERIČANKA: Lenka Bartolšicová / Soňa Jungová

FRANK CRAWLEY, SPRÁVCE PANSTVÍ: Juraj Čiernik / Ján Slezák

BEATRICE, MAXIMOVA SESTRA: Eva Jedličková / Tereza Kavecká

BEN, MÍSTNÍ BLÁZEN: Libor Olma / Jan Vlas

PLUKOVNÍK JULYAN: Jan Drahovzal

FRITH, MAXIMŮV KOMORNÍK:  Pavel Liška / Petr Miller

ROBERT, SLUHA: Adam Živnůstka

GILES, MANŽEL BEATRICE: Peter Svetlík / Marcel Školout

HORRIDGE, SOUDCE: Josef Lekeš

CLARICE, POKOJSKÁ: Eva Zbrožková

PANÍ RUTHERFORDOVÁ: Janka Hoštáková

ZAHRADNÍK: Lukáš Moravec

KREJČÍ: Roman Žiška

VRCHNÍ ČÍŠNÍK: Jaroslav Rusnák

ČÍŠNÍK: Tomáš Krpec

a company

Foto: Petr Hrubeš, design Jan Kulich