V Plzni vrcholí přípravy nové divadelní sezony i tzv. “velkého třesku”, jak je nazýváno náročné stěhování z Komorního do Nového divadla, které právě začíná. Provoz ve zbrusu nové budově odstartuje 2. září Smetanova Prodaná nevěsta, ovšem hned následující večer bude patřit muzikálu, konkrétně slavným Kočkách Andrewa Lloyda Webbera v režii Romana Meluzína. A to není všechno – už 17. září se v Novém divadle odehraje předpremiéra Divé Báry Milana Uhdeho, Leoše Kuby a Miloše Štědroně. Toto dílo uvede plzeňský muzikálový soubor po Městském divadle Brno jako teprve druhý.
Nyní vedení muzikálového souboru zveřejnilo obsazení Divé Báry, která bude mít oficiální premiéru 8. listopadu 2014.

Milan Uhde, Leoš Kuba, Miloš Štědroň: DIVÁ BÁRA

Režie: Jiří Seydler
Dirigenti: Jiří Petrdlík a Pavel Kantořík
Choreografie: Vlastimil Červ
Scéna: Karel Čapek
Kostýmy: Tomáš Kypta
Dramaturgie: Jiří Untermüller

Osoby a obsazení:

Bára: Žofie Dařbujánová
Ondřej Vlček: Aleš Kohout
Myslivec: Martin Hubeňák
Eliška: Kristýna Bečvářová / Simona Lebedová
Jíra, chlapec: Adam Rezner
Pavel: Petr Šudoma
Starosta:
Starostová: Stanislava Topinková Fořtová
Farář: Roman Krebs
Pepinka: Hańa Spinethová
Sláma: Bronislav Kotiš
Vlček: Martin Šefl
Vlčková: Venuše Dvořáková
Kroupa: Radek Štědronský Shejbal
a další

Starému příběhu z pera Boženy Němcové vdechli nový život a hudebně – dramatickou podobu autoři Milan Uhde, Miloš Štědroň a Leoš Kuba. Jak známo, Božena Němcová (1820 – 1862) patří k nejvýznamnějším představitelům počátku českého realismu v naší literatuře 19. století. Je považována za zakladatelku novodobé české prózy. Proslula také jako sběratelka pohádek, folkloristka, novinářka a povídkářka, která se pro mnohé stala spisovatelskou modlou, jež dokonale symbolizuje úsilí českého národa o svébytnou kulturu a současně reprezentuje dobové snahy o rovnoprávné postavení ženy ve společnosti.

Milan Uhde a Miloš Štědroň zase bezesporu patří k autorským nestorům brněnské muzikálové scény – od legendární Balady pro banditu dospěli až ke dvojici titulů pro Městské divadlo Brno: Nana a Červený a černý. Po zmíněných dvou muzikálech na témata z klasické světové literatury zvolili, společně s dalším hudebním skladatelem Leošem Kubou, námět z literatury české – Divou Báru. Libretista Milan Uhde se mimo jiné inspiroval i tragickými osudy samotné autorky, kterou celoživotně provázela netolerance, strach a nepochopení. Výsledkem je velké drama, ve kterém Bára bojuje za právo na svobodnou existenci a na štěstí, i za právo své kamarádky Elišky, nucené do sňatku s nemilovaným mužem, s nedůvěrou a nepřátelstvím celé obce – byť pohnutky jednotlivých vesničanů jsou rozdílné, což Uhde ve svém scénáři mistrně rozkrývá. Bohatý příběh logicky korunuje nenápadný, ale o to silnější milostný motiv vztahu Báry k myslivci.

Světovou premiéru si muzikál Divá Bára odbyl 24. března 2012 na Hudební scéně Městského divadla v Brně a nyní bude druhým nově nastudovaným muzikálovým titulem na jevišti Nového divadla v Plzni.

Foto:

1) Archiv redakce
2) Hana Brožková: Žofie Dařbujánová jako Julie (s Janem Toužimským, RockOpera Praha)