Přestože v současné době vrcholí na jevišti Hudební scény Městského divadla Brno zkoušky české premiéry německého muzikálu Papežka, zároveň začínají přípravy nového romantického muzikálu Divá Bára, který bude mít světovou premiéru 24. března tohoto roku. Starému příběhu z pera Boženy Němcové vdechnou nový život a hudebně – dramatickou podobu autoři Milan Uhde, Miloš Štědroň a Leoš Kuba.

Jak známo, Božena Němcová (1820 – 1862) patří k nejvýznamnějším představitelům počátku českého realismu v naší literatuře 19. století. Je považována za zakladatelku novodobé české prózy. Proslula také jako sběratelka pohádek, folkloristka, novinářka a povídkářka, která se pro mnohé stala spisovatelskou modlou, jež dokonale symbolizuje úsilí českého národa o svébytnou kulturu a současně reprezentuje dobové snahy o rovnoprávné postavení ženy ve společnosti.

Milan Uhde a Miloš Štědroň zase bezesporu patří k autorským nestorům brněnské muzikálové scény – od legendární Balady pro banditu dospěli až ke dvojici titulů pro Městské divadlo Brno: Nana a Červený a černý. Po zmíněných dvou muzikálech na témata z klasické světové literatury zvolili nyní, společně s dalším hudebním skladatelem Leošem Kubou, námět z literatury české – Divou Báru výše zmíněné Boženy Němcové. Libretista Milan Uhde se mimo jiné inspiroval i tragickými osudy samotné autorky, kterou celoživotně provázela netolerance, strach a nepochopení. Výsledkem je velké drama, ve kterém Bára bojuje za právo na svobodnou existenci a na štěstí, i za právo své kamarádky Elišky, nucené do sňatku s nemilovaným mužem, s nedůvěrou a nepřátelstvím celé obce – byť pohnutky jednotlivých vesničanů jsou rozdílné, což Uhde ve svém scénáři mistrně rozkrývá. Bohatý příběh logicky korunuje i nenápadný, ale o to silnější milostný motiv vztahu Báry k myslivci.

Městské divadlo už také zveřejnilo obsazení nového titulu. V hlavních rolích se diváků představí Vojtěch Blahuta (jako Ondřej Vlček), Marta Prokopová (Eliška), Aleš Slanina (Pavel) a Dušan Vitázek nebo Stano Slovák (Myslivec). První titulní role se v MdB dočká půvabná Andrea Březinová, kterou zatím publikum zná z company a menších rolí v muzikálech Mary Poppins, Chicago, Bídníci, Mozart!, Evita nebo Jekyll a Hyde.

Milan Uhde, Miloš Štědroň, Leoš Kuba: DIVÁ BÁRA

Režie: Juraj Nvota
Hudební nastudování: Ondřej Tajovský
Dirigent a hudební supervize: Karel Cón
Choreografie: Hana Litterová
Scéna: Tomáš Rusín
Kostýmy: Zuzana Štefunková – Rusínová
Dramaturg: Jan Šotkovský
Sbormistr: Karel Škarka

Osoby a obsazení:

Bára: Andrea Březinová
Ondřej Vlček: Vojtěch Blahuta
Myslivec: Stano Slovák / Dušan Vitázek
Eliška: Marta Prokopová
Pavel: Aleš Slanina
Starosta: Igor Ondříček
Starostová: Jana Musilová
Farář: Jan Mazák
Pepinka: Lenka Janíková
Jakub, pastýř: Ladislav Kolář
Správce Sláma: Viktor Skála
Jíra, chlapec: Jakub Zedníček
Vlček, kostelník: Karel Mišurec
Vlčková: Lenka Bartolšicová
Kroupa: Miloslav Čížek
a company

Ilustrační foto: Archiv autora a MdB (portrét A.Březinové)