Cenu Ministerstva kultury za přínos v oblasti hudby letos získal brněnský muzikolog a hudební skladatel Miloš Štědroň. Ten se krom ostatní práce proslavil také jako autor několika muzikálů, z nichž proslula zejména kultovní Balada pro banditu, ale také Nana, Červený a černý či Divá Bára. Na většině těchto děl spolupracoval s dramatikem Milanem Uhdem. Slavnostní předání cen proběhlo za účasti České televize v Malé dvoraně Veletržního paláce v Praze 23. října 2014.

Miloš Štědroň je autorem mnoha desítek filmových a scénických hudeb a jednou z našich nejvyhledávanějších osobností v tomto oboru. Za svoji tvorbu získal řadu ocenění, např. v Soutěži mladých skladatelů ČSSR za skladby Mistr Machaut v Čechách a Terra, 1. cenu v Prix musical de Radio Brno a 1. cenu v Prix musique folklorique de Radio Bratislava v roce 1975 za skladbu Pláč Růženy Danielové z Hrubé Vrbky nad manželem v Osvětimi (společná skladba s A.Parschem) nebo cenu v Santanderu v r. 1980 za hudbu k filmu Balada pro banditu. Coby skladatel Miloš Štědroň uplatňuje metody koláže, montáže a prostředky vedoucí k banalizaci, zcizení až po uměleckou parodii. Dominuje především komorní hudba, řada skladeb je inspirována i lidovou hudbou, jejíž fragmenty uplatňuje i v některých ze zmíněných muzikálových titulů, které napsal pro slavný brněnský “Provázek” nebo Mětské divadlo Brno. Současně se věnuje hudební teorii a vyučuje na Janáčkově akademii múzických umění v Brně. Centrem jeho muzikologického zájmu je hudba 20. století a epoch renesance, manýrismu a baroka.

Další důvod k oslavě Miloše Štědroně čeká už 8. listopadu, kdy Divadlo J.K. Tyla v Plzni uvede ve slavnostní premiéře jako druhá scéna v Čechách muzikál Divá Bára, který napsal společně s Milanem Uhdem a Leošem Kubou.

Ilustrační foto:

1) Archiv Miloše Štědroně
2) Pavel Křivánek (Divá Bára, DJKT Plzeň 2014)