Moderní francouzský muzikál se české scéně dosud “úspěšně vyhýbal”, takže světové tituly jako Romeo a Julie Gérarda Presgurvice či Notre dame de Paris si zatím cestu na naše scény neproklestily. Prvně jmenované dílo, které má mimochodem momentálně na repertoáru i Nová scéna v Bratislavě, konečně zazní i v Praze. Stane se tak začátkem března v Divadle Hybernia, na jehož jeviště vstupuje další produkční společnost, Maggie s.r.o. Romea a Julii začne režisér a choreograf Libor Vaculík zkoušet koncem listopadu, premiéry jsou ohlášeny na 3. a 4. března 2015.

Téma slavných veronských milenců bylo muzikálově ztvárněno mnohokrát. Jen u nás existují tři verze, z nichž každá žije svým vlastním životem – dílo hudebního skladatele Zdeňka Bartáka a textaře Eduarda Krečmara excelovalo v jihokorejském Soulu i na jihočeském zámku Hluboká, verze Jiřího Bareše a Jiřího Untermüllera se momentálně hraje v pražském Divadle U Hasičů a další show Borise Urbánka a Jaromíra Nohavici bývá uváděna jako hudební krasobruslařská revue na ledě. Inspiraci v dávném příběhu lásky a nenávisti našla i Bernsteinova West Side Story. Muzikál Gerarda Presgurvice z roku 2001 patří celosvětově mezi největší muzikálové hity, byť se na londýnském West Endu dočkal jen několika desítek repríz. Světovou premiéru měl v pařížském Palais de Congres 19. ledna 2001 a poté, co obletěl celý svět, zamíří také do muzikálu zaslíbené Prahy.

Ve Francii patří Romeo a Julie k vůbec nejúspěšnějším muzikálům. Uspěl nejen před pařížským publikem, ale také během turné (Orléans, Le Mans, Caen, Rouen, Amnéville, Grenoble, Lyon, Montpellier, Marseille, Nice, Bordeaux, Pau) a následně pak ve Švýcarsku i Kanadě. Anglická produkce spatřila světlo světa v roce 2002 v Londoner Picadilly Theatre Premiere, kde se však dílo hrálo jen několik měsíců. Velký úspěch naopak sklidil muzikál v Budapešti a Moskvě. Proslavila se i vídeňská inscenace v Raimund Theateru, kde si zahrála i slovenská muzikálová herečka a častý host Městského divadla Brno Zuzana Mauréry (Monteková). Presgurvicova verze také vyšla na více než dvaceti různých nosičích.

Ilustrační foto: Logo muzikálu Romeo a Julie

Vstupenky na zmiňované představení můžete zakoupit zde.Ticketportal