Plzeňská filharmonie

Plzeňská filharmonie končí sezónu, a její posluchači se už mohou těšit na tu nadcházející. Přináší opět čtyři koncertní řady – dvě klasické, jednu cross-over, tedy oblíbenou řadu mezižánrovou, v jejímž rámci zazní tři koncerty, a jednu věnovanou dětským posluchačům. Kromě dětské řady se budou všechny koncerty konat opět v Měšťanské besedě. V sezoně 2016/17 filharmonici koncertovali i v Novém divadle a v DEPU 2015, ale jak vysvětluje ředitelka filharmonie Lenka Kavalová, na základě zpětné vazby od posluchačů se řady A,B a C vrací zpět do Měšťanské besedy, řada D zůstává ve Studiu S1 Českého rozhlasu.

Bude to tedy Měšťanská beseda, v jejímž sále se uskuteční celá nadcházející sezóna. A ta přinese opět dramaturgicky pestré a neotřelé programy s významnými umělci. Mezi nejzajímavější body bude nepochybně patřit uvedení Symfonie č.1 Jeremiáš u příležitosti stého výročí narození Leonarda Bernsteina a abonentní řadě A, v řadě B večer s melodramy, na němž zazní melodram Jiřího Antonína Bendy Ariadna na Naxu a ve světové premiéře koncertní melodram Jiřího Bezděka Ariadne, řecký mýtus. V cross-overové řadě přivítá Plzeňská filharmonie oceňovaný Epoque quartet a bluegrassovou kapelu Malina Band. A pro děti přináší filharmonie dva nové dětské pořady Zpívání s Plzeňskou filharmonií a Detektivka v orchestru. „V nové sezóně v Plzni přivítat mimořádné sólisty, přijede například houslista Nikita Boriso-Glebsky, klavírista Alexander Ghindin, violoncellistka Michaela Fukačová či houslistka Gabriela Demeterová,“ připomíná PR manažer filharmonie Jakub Truneček. Šéfdirigentem filharmonie bude i v nové sezóně Tomáš Brauner, hlavním hostujícím dirigentem Belgičan Ronald Zollman.

Epoque Quartet letos oslaví 18 let své existence, během níž si našel pevné místo na české a evropské hudební scéně. Výrazně posunul hranice kvartetního repertoáru a vyprofiloval se ve špičkový soubor, který je zván ke spolupráci celou řadou skvělých hudebníků z různých odvětví muzikantské branže. Druhým z řady koncertů skupiny C je Novoroční gala, které se ponese v netradičním duchu.V programu vystoupí Cimbálová skupina Milana Broučka pod taktovkou Marka Prášila, chybět ovšem nebuduou Brahmsovy Uherské tance, Bartókovy Rumunské tance či Montiho Čardáše. A v květnu uzavře řadu koncert Malina Brothers s Plzeňskou filharmonií, který přinese netradiční spojení dvou zcela odlišných hudebních světů. Zvuku a barvy country music a klasického symfonického orchestru.

Předprodej abonmá na sezónu 2017/18 již začal, uzávěrka abonmá je 21.7., současným předplatitelům budou jejich místa rezervována do 12.7., po té budou uvolněna pro další zájemce. Vstupenky na jednotlivé koncerty budou v prodeji od 31.7. V nové sezóně došlo k malému navýšení ceny abonmá pro řady A a B, důvodem je zavedení EET pokladen. „Na každý prodaný program bychom museli vystavovat účtenku. Rozhodli jsme se proto, že lehce navýšíme vstupné a programy už nebudou zpoplatněny,“ vysvětluje Lenka Kavalová. Řada A s osmi koncerty přijde na 1760 Kč, řada B s šesti koncerty na 1320 Kč, řada C na 660 Kč a řada D na 450 Kč. Je možné využít systému slev určených pro seniory, děti a studenty.

 

Foto: Plzeňská filharmonie