Čtyři abonentní řady nabízí v nadcházející sezóně hudbymilovnému publiku Plzeňská filharmonie. V čele se svým novým šéfdirigentem Tomášem Braunerem. Nabídne nejen atraktivní koncerty klasické hudby, ale úspěšně pokračuje ve svém mezižánrovém putování. Muzikálu i mimo jiné i swingu je věnována celá jedna abonentní řada.

„Tato sezóna je ojedinělá, neboť v její druhé polovině se město Plzeň stane Evropským hlavním městem kultury. Dramaturgii koncertů jsme vytvářeli s maximální péčí, nová sezóna nabídne koncertní řady různých žánrů a zajímavých témat,“ láká posluchače Tomáš Brauner. Filharmonie ponechává vzhledem k zájmu publika všechny čtyři abonentní řady. „Řady A a B jsou ryze klasické s vynikajícími světovými i českými sólisty. V obou řadách uvedeme i rozsáhlejší vokálně instrumentální díla, kdy k nám zavítají Pražský filharmonický sbor, Filharmonický sbor Brno nebo Vysokoškolský umělecký soubor Univerzity Karlovy. Řada C s podtitulem Napříč žánry nabídne swingový večer s Ondřejem Brzobohatým, z New Yorku přiletí Carl Topilov, tentokrát se zpěváky Jennifer DeDominici a Danielem Foshou, kteří se postarají o muzikálový pořad Broadway. Na své si přijdou i milovníci dechové hudby, pro které jsme připravili pořad Gala Poncar. Řadou D myslíme i na naše nejmenší posluchače,“ říká ředitelka Plzeňské filharmonie Lenka Kavalová.

Řada C nabízí své koncerty v druhé polovině sezóny. LET´S SWING s Ondřejem Brzobohatým, který přinese koncert s názvem Zlatá éra swingu 30. let se koná 5. února 2015. Filharmonici budou hrát pod taktovkou svého šéfdirigenta Tomáše Braunera. Přijela k nám Broadway! – muzikálový večer s Carlem Topilowem, který bude držet tento večer taktovku, se uskuteční navíc i v rámci 35. ročníku festivalu Smetanovské dny a připraven je na 19. března. Poslední koncert z této řady Gala Poncar proběhne 21. května 2015. Přinese nejznámější šlágry českého krále dechové hudby a s filharmoniky, které bude řídit opět Tomáš Brauner, si zazpívají Ivana Brožová, Jana Puterová, Vratislav Velek a Josef Oplt. V rámci roku 2015 uvede filharmonie i multimediální projekty Camera Machine a Vodní hudba.

Koncertní sezóna 2014-2015 je s projektem EHMK 2015 významně propojena. „Ve spolupráci s obecně prospěšnou společností Plzeň 2015 se také uskuteční pohostinské vystoupení japonského orchestru Kyoto Symphony Orchestra v rámci abonentní řady B,“ připomíná předseda správní rady Plzeňské filharmonie Vladislav Vilímec. Hlavním protagonistou celé koncertní sezóny je nový šéfdirigent Tomáš Brauner a jeho belgický kolega Ronald Zollman, který je pro tuto sezónu hlavním hostujícím dirigentem. „Můžeme se těšit na hostování významných hvězd mezinárodního formátu. Jména trumpetisty Sergeje Nakarjakova, houslistky Ch. Hanslip či významné francouzské klavíristky Anne Queffélec slibují mimořádný posluchačský zážitek,“ říká Vladislav Vilímec. „Mimořádným koncertem je uvedení Dvořákova Requeim 2. listopadu v katedrále sv. Bartoloměje. Při této příležitosti také pokřtíme naše nové CD se Slovanskými rapsodiemi Antonína Dvořáka. Z větších děl provedeme dále Janáčkova Amara, jenž bude přímým přenosem vysílán do evropského vysílacího prostoru EBU. Těšit se také mohou posluchači na Orffovu Carminu buranu nebo Beethovenovu 9. symfonii,“ vypočítává významné koncerty Lenka Kavalová.
Filharmonici přinášejí řadou D pro nejmenší posluchače dva koncerty v sezóně.

“Našim malým posluchačům nabídneme opět pořad Filharmoníček a ztracená písnička a zbrusu nový pořad scénáristy Martina Pášmy a skladatele Tomáše Ille s názvem Jsem Moojok Ojaak neboli Pojídač medvědů v hlavní roli se Svatoplukem Schullerem,“ říká Lenka Kavalová. Filharmonici zavítají i do některých míst v celém Plzeňském kraji a na další místa v České republice, čekají je i zahraniční koncerty například v Mnichově, Stuttgartu či Norimberku. Připravuje i mimořádné koncerty. A samozřejmě bude natáčet pro Český rozhlas. „Stěžejním projektem je natočení kompletního díla pro violoncello a orchestr Bohuslava Martinů, které bychom rádi vydali na kompaktním disku, a které v průběhu dvou až tří sezón koncertně provedeme v rámci našich abonentních řad A a B,“ dodává Lenka Kavalová.

Ilustrační foto: Archiv Plzeňské filharmonie

1) Plzeňská filharmonie
2) Lenka Kavalová
3) Tomáš Brauner