Muzikál Chaplin, Městské divadlo Brno, 2017

30. června 2017 oslavuje své šedesátiny přední herec Městského divadla Brno Jan Mazák, úspěšný v činohře i v muzikálech. Své kulatiny dnes prožije ve slovinském městě Maribor, ve kterém MdB hostuje s muzikálem Jesus Christ Superstar.

Cesta Jana Mazáka k divadlu byla přímočará. Jako hyperaktivní dítě se sklonem k předvádění svými kousky spíše přiměl svou učitelku k založení dramatického kroužku. Pokračoval jako ochotník v dětském divadelním souboru, aby záhy zakotvil na umělecké škole v Brně. Byť studentem brněnské JAMU, začínal po studiích v Divadle Petra Bezruče v Ostravě. Po šestnácti letech působení na této scéně odešel do královéhradeckého Klicperova divadla. Zde působil šest let, aby se obloukem navrátil do Brna. Přišla totiž nabídka od Stanislava Moši vstoupit do angažmá Městského divadla Brno. Jeho první rolí byl král Jindřich VIII. ve stejnojmenném dramatu Williama Shakespeara. Po Jindřichu VIII. pak přicházely další krásné role. Vzpomeňme například na dvojníka Kirsche a Höllrigla v dramatu V jámě lvové, kde si zahrál po boku svého velkého kamaráda Erika Parduse. Paleta rolí, které ztvárnil a stále ztvárňuje na jevišti Městského divadla Brno, se rozprostírá od náročných dramat po komedie a muzikály. Ztvárnil také znuděného milionáře Krotta v inscenaci Všemocný pan Krott či ředitele cirkusu Caribaldiho v Bernardově hře Síla zvyku. Byl výřečným sluhou Planchetem ve Třech mušketýrech i opilcem Čebutykinem ve Třech sestrách. Jako Gumpán obveseloval dětské publikum v Zahradě divů a výraznou figuru vytvořil jako lakomec Thénardier v legendárním muzikálu Les Misérables (Bídníci).

V současnosti můžeme vidět Jana Mazáka jako věrolomného bankéře Franka V. ve stejnojmenném dramatu Friedricha Dürrenmatta, soukromého detektiva Benedicta Hougha v černé komedii Malý rodinný podnik či bohatého Isidora Strause v muzikálu TITANIC. Vzbuzuje úsměvy jako Shánělka v oceňované dramatizaci Gogolova románu Mrtvé duše a užívá si „dámské“ přízně muzikantky Dafne (Milan Němec nebo Aleš Slanina) jako Sir Osgood Fielding v muzikálu Sugar! (Někdo to rád horké). Jeho Charlie Chaplin senior zřetelně rámuje dění v úspěšném muzikálu Chaplin.

Jan Mazák dlouhodobě spolupracuje také s Divadlem U stolu. Jeho Jakub Deml v Zapomenutém světle byl jedinečnou hereckou kreací, za kterou byl nominován v roce 2008 na Cenu Alfréda Radoka.

Životní cesta Jana Mazáka vrátila do Městského divadla Brno, kde kdysi působil dokonce jako kulisák, takže při jeho návratu na tuto scénu ještě mnohé herce znal. Dnes mu v divadle neřekne nikdo jinak než „Mejzi“. Brno i svou nynější domovskou scénu si zamiloval také proto, že do jeho rodné Kroměříže není daleko. Doufejme, že brněnské publikum bude bavit ještě dlouhou řadu let!

Bídníci, Městské divadlo Brno, 2009

Foto: Městské divadlo Brno