Plzeňská filharmonie zahájila předprodej abonentních vstupenek na sezónu 2024/25. Publiku nabízí šest abonentních řad – symfonické koncerty ve dvou řadách Diamant a Platina, mezižánrové projekty přináší řada Crossover, duchovní hudbu řada Chrám, pro děti je určena řada Duha, řada Diamant se nově navýšila o jeden koncert stejně jako řada Chrámová. Současně Plzeňská filharmonie organizuje komorní koncerty v rámci Kruhu přátel hudby. Šéfdirigentem zůstává Chuhei Iwasaki, hlavním hostujícím dirigentem Jan Schultsz a rezidenčním tělesem České noneto.

plzenská filharmonie
Plzeňská filharmonie, zdroj PF

Sezóna 2024/25 ještě ve znamení Roku české hudby a výročí Bedřicha Smetany

„Plzeňská filharmonie vstoupí do nové sezóny 2024/2025 velkolepě již v září, a to open air koncertem Smetanova noc – smetanová moc na nádvoří Plzeňského Prazdroje v rámci velkolepé dobové show ve stylu 19. století. Je připraven kvalitní a bohatý program nejen v rámci klasických koncertních řad, ale i během mimořádných koncertů a Kruhu přátel hudby,“ říká radní města Plzně pro oblast kultury a památkové péče a předsedkyně Správní rady Plzeňské filharmonie Eliška Bartáková.

„Nadcházející sezóna se vyznačuje hned třemi specifiky. Do její první poloviny se promítne probíhající Rok české hudby, který v té době půjde do svého finále. Ve druhé polovině se pak ohlédneme za obdobím, kdy se Plzeň právem honosila titulem Evropské hlavní město kultury. V roce 2025 uplyne již 10 let od realizace tohoto mimořádného projektu. V roce 2025 nás čeká i další významné výročí – slavit totiž budeme 730 let od založení města Plzně,“ doplňuje k nové sezóně ředitelka Plzeňské filharmonie Lenka Kavalová.

Šest abonentních řad – cembalo, Smetanova Triumfální symfonie i James Bond

Klasické abonentní řady Diamant a Platina jsou dramaturgicky ovlivněny v první polovině sezóny Rokem české hudby a výročím Smetana 200. Na zahajovacím koncertě uslyšíme Triumfální symfonii E dur Bedřicha Smetany a Rapsodie pro orchestr Taras Bulba Leoše Janáčka. V průběhu sezóny zazní mimo jiné i díla J. Suka, A. Dvořáka, J. S. Bacha, J. Sibelia, E. Griega, E. Korngolda, G. Mahlera a dalších skladatelů, představí se pianisté Raúl da Costa a znovu Olivier Triendl, cembalistka Barbara Maria Willi, houslista Jan Mráček, klarinetistka Anna Paulová a violoncellisté Michal Balas či Daniel Müller-Schott, který zahájí 45. ročník festivalu Smetanovské dny. Vystoupí sopranistka Ann-Christine Larsson či barytonista Ivan Kusnjer. Taktovky se ujmou kromě šéfdirigenta a hlavního hostujícího dirigenta také Erkki Lasonpalo, Joachim Gustafsson, Nuno Côrte-Real a Tomáš Brauner.

Chrámové řadě se posluchači mohou těšit na tři koncerty v katedrále sv. Bartoloměje: Čtvero ročních dob Antonia Vivaldiho, Zelenkovu noc (hudba Jana Dismase Zelenky) a Requiem Gabriela Faurého. Na čtvrtém koncertu situovaném do Velké synagogy zahraje The Prince of Denmark Air Force Band – oficiální orchestr dánského letectva pod vedením plukovníka a šéfdirigenta Hudby Hradní stráže a Policie České republiky Václava Blahunka.

Kruh přátel hudby přinese deset koncertů. V Domě hudby postupně vystoupí Kukal Quartet, Doležalovo kvarteto, Check Accordion Trio i rezidenční těleso České, barytonista Roman Janál, hornistka Zuzana Rzounková, houslistka Pavla Tesařová, pianisté Petr Novák, Matouš Zukal, Adam Skoumal a další.

Multižánrová koncertní řada Crossover nabídne tři dramaturgicky zajímavé koncerty: Jazzové Vánoce, propojení cimbálové muziky s filharmonií nebo hudbu ze slavných filmů s Jamesem Bondem.

Dětská řada Duha nabídne dva pořady – Dvořák učitel a Jsem Moojok Ojaak neboli pojídač medvědů. „Vážím si toho, že Plzeňská filharmonie prostřednictvím svých speciálních projektů Muzikantská naděje, Dětský klub Filharmoníček či Hudební dílny pro seniory nezapomíná ani na nejmladší generaci a aktivní seniory,“ připomíná Eliška Bartáková.

Plzeňská filharmonie má na svých 6 abonentních řad už nyní v předprodeji předplatné, na něž lze aplikovat propracovaný slevový systém (senioři, studenti, děti a ZTP). Při koupi většího počtu koncertních řad lze získat slevu až 30 %. Konečná uzávěrka prodeje abonmá je 11. srpna.

Stávajícím předplatitelům PF rezervuje jejich místa do 14. června, po tomto datu se nevyužitá místa pustí do volného prodeje. Vstupenky na jednotlivé koncerty budou v předprodeji od 12. srpna.

Předplatné lze zakoupit na všech prodejních místech Plzeňské vstupenky nebo on-line.