Originální logo muzikálu Beetlejuice

Dobrý komediální muzikál potřebuje Praha jako sůl. Mohla by se jím stál broadwayská duchařská komedie Beetlejuice, kterou nastuduje s hvězdným týmem na podzim Hudební divadlo Karlín. Do Prahy se vrací režisér Gabriel Barre, který v Karlíně mimo jiné nastudoval mimořádně úspěšné trháky Carmen a Jesus Christ Superstar. V roli překladatele se poprvé představí Ondřej G. Brzobohatý, choreografie secvičí Ivana Hannichová.

„Svět živých versus mrtvých. Už od pradávna jedno z nejatraktivnějších témat. S lehkostí a nadsázkou jemu vlastní, ho v roce 1988 ve svém kultovním filmu Beetlejuice zpracoval i věhlasný režisér Tim Burton. Oscarový snímek se tehdy nesmazatelně zapsal do dějin kinematografie už jen proto, že pro následující dekády vyšlapal cestičku žánru horrorové fantasy komedie. Současná muzikálová adaptace filmu Beetlejuice z pera Scotta Browna, Anthony Kinga a skladatele a textaře Eddieho Perfecta si v ničem nezadá s originálem a naopak velmi vkusně a trefně celý příběh posouvá do modernější roviny s prvky nejnovějších divadelních triků, kouzel a světelných efektů,“ představuje muzikál Tomáš Matějovský.

V muzikálové komedii, která měla světovou premiéru v roce 2016 (Broadway, New York), sledujeme mladou dívku Lydii, jež neustále hledá cestu, jak se vypořádat se smrtí své milované matky. Místo jejího otce Charlese, který je zaslepen svou éterickobio kněžkou Deliou, jsou jí v jejím trápení jedinými posluchači duchové, Barbara a Adam. Do jejich domu se proti jejich vůli, právě Lydie se svým otcem a jeho milenkou nastěhovali. Bytostí, která do celé situace vnese ještě větší chaos je excentrický a zábavný démon Beetlejuice, jehož úmysly jsou nečisté podobně jako jeho chrup. Jak už to u řady dramat bývá, tak i v tomto případě zůstává hlavním hybatelem láska, která se ukazuje v mnoha podobách a divákovi krom strhující vizuální show demonstruje svou nesmrtelnost. 

Hudební divadlo Karlín uvede muzikál Beetlejuice velmi brzo po jeho broadwayské premiéře.

Slavnostní česká (a patrně evropská) premiéra proběhne v Hudebním divadle Karlín 12. listopadu 2024.

Foto: Hudební divadlo Karlín

Incenátorský tým:

Námět a libreto: Brown Scott King Anthony

Hudba a texty: Perfect Eddie

Překlad a české texty písní: Brzobohatý Ondřej Gregor

Režie: Barre Gabriel

Choreografie: Hannichová Ivana

Hudební nastudování: Marek Kryštof

Scénografie: Benson Dave

Kostýmy: Horáčková Hořejší Michaela

Light design: Billington Ken

Sound design: Ackermann Petr

Osoby a obsazení:

Beetlejuice
Jan Sklenář

Lydia
Ines Ben Ahmed

Barbara
Eva BurešováTereza Rychlá

Adam
Marek LamboraRoman Tomeš

Charles
Jakub KohákMarek Taclík

Delia
DashaIva Pazderková

Otho/Juno/Kněz/Maxie
Richard GenzerViktor Javořík

Miss Argentina/Maxine
Kristýna JedličkováKarolína Vágnerová

Skautka
Viktorie TandlerováMichaela Tomešová

Foto: Hudební divadlo Karlín