Pět abonentních koncertních řad a k tomu mimořádnou koncertní řadu Historické reflexe a komorní řadu Kruh přátel hudby, to vše si v nové koncertní sezóně připravila Plzeňská filharmonie pro své posluchače. Nabitá dramaturgie, slavná jména i hudební tituly a novinky v podobě mecenášského klubu nebo studentského last minute „Na fildu za stovku“ cílí na všechny posluchačské generace. Šéfdirigentem zůstává Chuhei Iwasaki, předprodej abonentních vstupenek byl již zahájen.

Plzeňská filharmonie
zdroj PF

Klasické abonentní řady Diamant a Platina posluchačům nabídnou celou plejádu vynikajících umělců, slavných dirigentů, známých autorů a zajímavých koncertů. Dramaturgii velmi ovlivnil rok 2024, Rok české hudby. Na zahajovacích koncertech se představí sólistky Senja Rummukainen (violoncello) nebo Alexandra Tirsu (housle), v průběhu sezóny nebudou chybět ani pianisté Louis Schwizgebel, Szymon Nehring a Matouš Zukal, houslisté Josef Špaček a Milan Al-Ashhab, violoncellista Petr Nouzovský nebo trumpetista Gabor Tarkövi. Vystoupí i sopranistky Alžběta Poláčková a Karolína Plicková, tenorista Richard Samek, ze sborů lze jmenovat Vysokoškolský umělecký soubor Univerzity Karlovy a Kühnův dětský sbor. Filharmonii budou řídit Jaroslav Kyzlink, Rémy Ballot, Pawel Przytocki, Tomáš Brauner, šéfdirigent Chuhei Iwasaki, ale také z pozice hlavního hostujícího dirigenta Jan Schultsz.

„Milovníkům klasické hudby jsou určeny symfonické koncertní řady Diamant, Platina a Chrám, těm, kteří se chtějí nechat unášet hudebními múzami napříč žánry, patří řada Crossover. Nově jsme do programové brožury zařadili i program komorní řady Kruh přátel hudby, jehož patronkou je radní města Plzně pro oblast kultury a památkové péče Mgr. Eliška Bartáková. Novinkou jsou též Historické reflexe, mimořádná koncertní řada procházející dvěma sezónami, v jejichž rámci připomeneme vybrané fenomény a osobnosti novodobých dějin a zavítáme na místa, která se k nim váží – Terezín, Lety u Písku, Zelená Hora. Koncert ve prospěch záchrany tamního zámku dokonce odvysílá přímým přenosem Česká televize. Mezi sváteční události rovněž náleží vystoupení na půdě Senátu Parlamentu České republiky.“ říká ředitelka Plzeňské filharmonie Mgr. Lenka Kavalová.

V abonentní řadě Diamant je připraveno sedm koncertů, v řadě Platina devět a v Chrámové tři. Z významných děl jmenujme mimo jiné „Novosvětskou“ symfonii Antonína Dvořáka, Mou vlast Bedřicha Smetany, Paganiniho La Campanellu, slavné Mozartovy árie, „Velkou“ symfonii Franze Schuberta, První symfonii Gustava Mahlera zvanou „Titan“ či symfonickou báseň Richarda Strausse Život hrdinův. Zajímavým zážitkem bude bezesporu koncert ve Velké synagoze nebo závěrečný koncert 44. ročníku festivalu Smetanovské dny Smetana Gala.

„Plzeňská filharmonie vstupuje úspěšně do další koncertní sezóny, jež bude provázána s projektem Rok české hudby 2024 a oslavami 200. výročí narození významného skladatele Bedřicha Smetany, který v našem městě strávil část svého studentského i tvůrčího období. Jsem velmi ráda, že Plzeňská filharmonie připravila pro další sezónu opět bohatý program, který bude reflektovat i tato významná česká jubilea, neboť čtyřkový rok je rokem, kdy si připomínáme i výročí dalších velikánů, jako byl např. Antonín Dvořák, Josef Suk, Leoš Janáček, Bohuslav Martinů ad. A právě skladby těchto významných autorů připomene Plzeňská filharmonie v této nastávající koncertní sezóně.“ dodává radní města Plzně pro oblast kultury a památkové péče Mgr. Eliška Bartáková.

Multižánrová koncertní řada Crossover nabídne dramaturgicky lákavý koncert New York, New York aneb Filharmonie na cestách zaměřený na slavná díla, v nichž se nějakým způsobem objevuje motiv vody. Chvíli se budeme pohybovat Na krásném modrém Dunaji a za rytmu argentinského tanga se dostaneme až do New Yorku. K oblíbeným koncertům bude jistě patřit i večer zasvěcený hudbě filmového velikána Ennia Morriconeho a koncert nejslavnějších písní Karla Zicha. 

„Jsem nadšen, jak nabitý a rozmanitý program připravila Plzeňská filharmonie pro následující sezónu 2023/2024. Tato vynikající umělecká instituce si zaslouží za svou neustálou snahu o inovaci a vytváření kvalitních hudebních zážitků pro občany nejen Plzeňského kraje velké uznání. Věřím, že plánované koncerty a akce budou plné emocí a radosti a že přinesou všem návštěvníkům nezapomenutelné zážitky. Plzeňská filharmonie je jedním z velkých přínosů naší kulturní scény a jsem potěšen, že můžeme podpořit její vynikající práci. S očekáváním se těším na další úspěšnou sezónu, během které nás Plzeňská filharmonie obohatí svým uměním a talentem.“ říká radní Plzeňského kraje pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Ing. Libor Picka.

Plzeňská filharmonie patří mezi vysoce žádané orchestry, a tak samozřejmě nechybí koncerty mimoplzeňské – tuzemské i zahraniční. Po loňském úspěchu se filharmonie vrátí na Mezinárodní festival Dvořákova Praha, tentokrát s pořadem Dvořák hostitel, účinkovat bude i v rámci finále prestižní Mezinárodní soutěže Pražské jaro. V srpnu filharmonie vyrazí do švýcarského St. Moritz, aby opět vystoupila na Engadin Festivalu. V diáři nechybí ani koncertní sály v Mnichově, Stuttgartu, Norimberku, Frankfurtu nad Mohanem, Norimberku a Lisabonu. Za úspěch lze považovat účast na dalších dvou festivalových koncertech: festivalu Richarda Strausse v Garmisch-Partenkirchenu a festivalu Festspiele Europäischen Wochen v Passau.  

„Srdečně Vás zvu do nové sezóny našeho orchestru. S oblibou tuto sezónu nazývám českou, neboť v roce 2024 uslyšíte mnohem více české hudby než obvykle. Oslavíme totiž výročí 200. výročí narození Bedřicha Smetany. V programech tak najdete dílo Smetanovo, ale i dalších českých skladatelů. Děkujeme za vysokou návštěvnost našich koncertů v uplynulé sezóně. Plzeňská filharmonie bude hrát i nadále proto, abychom zlepšili Váš den. Jsme tu pro Vás.“ vybízí k návštěvě šéfdirigent Plzeňské filharmonie Chuhei Iwasaki.

Plzeňská filharmonie má nyní v předprodeji předplatné na 6 abonentních řad, na něž lze aplikovat propracovaný slevový systém (senioři, studenti, děti a ZTP). Při koupi většího počtu koncertních řad lze získat slevu až 30 %. Konečná uzávěrka prodeje abonmá je 11. srpna.

Stávajícím předplatitelům budou jejich místa rezervována do 12. června, po tomto datu budou nevyužitá místa uvolněna do volného prodeje. Vstupenky na jednotlivé koncerty budou v předprodeji od 14. srpna.

Předplatné lze zakoupit na všech prodejních místech Plzeňské vstupenky nebo on-line.