IMG_6656

Plzeňští filharmonici hrají tuto neděli pro děti. V této sezóně naposledy. Na příští sezónu však už chystají malým posluchačům překvapení. Čtvrtý koncert dětské abonentní řady D koncertní sezóny 2015/2016 Plzeňské filharmonie proběhne 19. června od 16:30 ve Studiu 1 Českého rozhlasu Plzeň a jeho tématem je oblíbený cirkus.  Premiéru pořadu V šapitó, maringotce a pod všemi slunci světa zahraje Plzeňská filharmonie pod vedením šéfdirigenta Tomáše Braunera. Autorem scénáře je Martin Pášma, hudbu zkomponoval Tomáš Ille a v hlavní roli se představí Svatopluk Schuller.

V šapitó, maringotce a pod všemi slunci světa je interaktivní hudebně-zábavný pořad pro děti ve věku od 4 do 15 let. Jedná se o vyprávění starého klauna o půvabné, avšak mizející kráse umění a kočovném životě lidí od cirkusu. Herec Svatopluk Schuller vás v roli klauna provede všemi zastávkami světového putování cirkusu FILI-PILS. Plzeňská filharmonie připravuje dětské pořady již několik sezóny a setkávají se u veřejnosti s velkou odezvou, zájem o ně stoupá. Novou premiéru připravuje filharmnie každý rok. Po úspěšných titulech Jsem Mojook Ojaak, Pojídač medvědů a Filharmoníček a ztracená písnička nebo Máme rádi zvířata přichází nyní s dalším projektem, který dětem přiblíží klasickou hudbu a zážitek z poslechu koncertu doprovázeného velkým orchestrem. Pořad Máme rádi zvířata je interaktivní hudebně-zábavný pořad pro děti ve věku 4–8 let. Filharmonie nekonvenčně – děti se seznámí s hudebními nástroji, zvířecími zvuky v hudbě, zasoutěží si, zazpívají a některé si dokonce pod vedením dirigenta s filharmonií i zahrají. Na všechny děti se těší smutný žabák, který potřebuje rozveselit. Ze zcela jiných končin je titul Jsem Moojok Ojaak, Pojídač medvědů je pořad pro děti ve věku 8–15 let. Vyprávění českého polárníka, dobrodruha a eskymáckého náčelníka Jana Eskymo Welzla. Filharmoníček a ztracená písnička je pořad pro děti ve věku 3–10 let. Kluk Filharmoníček jednoho rána zjistí, že se ze světa ztratila písnička o plzeňské věži, co převyšuje kopce. A tak se ji vydá hledat. Spolu se scénaristou Martinou Pášmou je pod všemi koncerty dětské abonentní řady podepsát hudební skladatel Tomáš Ille. S Tomášem Ille spolupracuje dlouhodobě. Tento hudební skladatel se širokým zaměřením zahrnujícím hudbu určenou pro koncertní pódia, filmovou a jevištní tvorbu se podílel již na řadě projektů Plzeňské filharmonie. Jeho skladby a úpravy skladeb jsou v repertoáru mnoha předních českých i zahraničních orchestrů a interpretů. Spolupracoval též na několika hraných a dokumentárních filmech. Byl nominován na cenu GRAMMY pro rok 2015 za “Symfonickou suitu z opery Jenůfa“ L. Janáčka, kterou natočil The Pittsburgh Symphony Orchestra s dirigentem Manfredem Honeckem.

Dětská abonentní řada bude pokračovat i v příští sezóně 2016/17 a její úplnou novinkou bude Dětský maškarní bál, který naváže na první víkend v červnu na oslavu dne dětí.

 

Foto: Plzeňská filharmonie