Pátý koncert klasické abonentní řady A koncertní sezóny 2015/2016 Plzeňské filharmonie, který se koná 18. února od 19h v Měšťanské besedě v Plzni, nabídne publiku jedinečný zážitek. S filharmoniky vystoupí operní pěvkyní Juliane Banse a přednese písně Richarda Strausse.

V průběhu večera zazní tři atraktivní sklady. Koncert zahájí Adagietto ze Symfonie č. 5 cis moll Gustava Mahlera, následují zmíněné Čtyři poslední písně, TrV 296 Richarda Strausse a večer uzavře Pohádka op. 16 Josefa Suka. Filharmonici hrají pod taktovkou svého šéfdirigenta Tomáše Braunera. Svoji poslední skladu Čtyři poslední písně (Vier letzte Lieder) pro soprán a orchestr napsal v roce 1948 a údajně pro norskou sopranistku Kirsten Flagstad.

Juliane Banse, která je přednese v Plzni, je operní pěvkyní světového formátu. „Její vystoupení v Plzni se dá považovat za jeden z vrcholů sezóny nejen Plzeňské filharmonie, ale celého kulturního života v Plzeňském kraji,“ podotýká PR manažer Plzeňské filharmonie Jakub Truneček. Juliane se narodila v Německu a vyrůstala ve švýcarském Curychu, studium operního zpěvu dokončila v Mnichově. Debutovala ve 21 letech v roli Paminy v Magické flétně v Komisch Opera v Berlíně. Tato role, stejně jako role Sněhurky ve stejnojmenné hře uváděné o deset let později v Curychu, jsou nejlepšími příklady její mimořádné umělecké všestrannosti. V současné době sahá její operní repertoár mimo jiné od role Hraběnky ve Figarově svatbě (debut na Salzburg Festival), přes Taťánu (Evžen Oněgin), Elvíru (Don Giovani) nebo Evu ve Wágnerových Mistrech pěvcích Norimberských. V sezóně 2013/2014 debutovala v USA jako Rosalinda (Netopýr) na půdě Lyrical Opera v Chicagu.

Řada nahrávek na CD byla ověnčena cenami, hned dvě získaly ocenění Echo Klassik: Braunfelsova Jeanne D’Arc spolu se Swedish Radio Symphony Orchestra pod vedením Manfreda Honecka (premiérová nahrávka roku po celém světě) a Mahlerova 8. symfonie s tělesem Tonhalle Orchester Zürich pod taktovkou Davida Zinmana (symfonická nahrávka roku/19. století). Dále vynikají árie Per Amore spolu s Deutsche Radio Philharmonie Saarbrücken Kaiserslautern, nahrávka písně Tief in der Nacht s Aleksandarem Madzarem a film Hunter’s Bride/Čarostřelec s Juliane Banse v roli Agáty a London Symphony Orchestra pod vedením Daniela Hardinga.