Novoroční gala

Novoroční gala

Exkluzivní program připravila Plzeňská filharmonie pro své Novoroční gala, která se koná 1. ledna 2017 od 17 hodin v Novém divadle v Plzni. Filharmonici vystoupí pod taktovkou svého šéfdirigenta Tomáše Braunera a jako pěvkyně se představí sólistka pražského Národního divadla Jana Sibera, kterou plzeňské publikum dobře zná.

Novoroční koncert bude patřit především ´lehkonohé múze´ – operetě a valčíkům. Ale zazní i slavné árie z opera a další repertoár. Koncert otevře předehra ke Straussovu Netopýrovi a publikum se může těšit na árii Adély z této operety. Z valčíků Johanna Strausse ml.  posluchači uslyší slavné Hlasy jara v orchestrální podobě, Císařský valčík a v druhé půli koncertu Růže z jihu. Celý koncert uzavře jeho slavný valčík Na krásném modrém Dunaji. Od Josefa Strausse provedou filharmonici populární kus Bez starostí a Polibek Luici Arditiho. V podání Jany Sibery se mohou návštěvníci těšit na další hudební lahůdky. Na koloraturní árii Olympie z Hoffmannových povídek Jacquese Offenbacha, na árii Musetty z Bohémy Giacoma Pucciniho a na slavnou, náročnou a u nás zřídka slýchanou árii Philline Je suis Titania z opery Ambroise Thomase Mignon.

Jana Sibera vystudovala Pražskou konzervatoř (2000) a HAMU (2005). Již od roku 1995 hostovala v Národním divadle a od roku 2000 v tehdejší Státní opeře Praha, kde od roku 2002 přijala angažmá. Od 1. ledna 2012 je sólistkou Opery Národního divadla. V inscenacích Státní opery a Národního divadla se představila jako Mozartova Zerlina (Don Giovanni), Zuzanka (Figarova svatba), Papagena a Královna noci (Kouzelná flétna), Despina (Così fan tutte), Lucia (Donizetti: Lucia di Lammermoor), Verdiho Violetta (La traviata), Gilda (Rigoletto) a Oscar (Maškarní ples), Musetta (Puccini: Bohéma), Adéla (Strauss: Netopýr), Philine (Thomas: Mignon), Karolina (Smetana: Dvě vdovy), Bystrouška (Janáček: Příhody lišky Bystroušky), Terinka (Dvořák: Jakobín), Mařenka (Humperdinck: Jeníček a Mařenka) ad. Ve svém repertoáru má také role Noriny (Donizetti: Don Pasquale), Blondy (Mozart: Únos ze serailu), Fiorilly (Rossini: Turek v Itálii) a Blaženky (Smetana: Tajemství), které nastudovala pro Divadlo J. K. Tyla v Plzni. V Národním divadle moravskoslezském Ostrava hostovala jako Verdiho Violetta, Eurydika (Offenbach: Orfeus v podsvětí) a Anina (Strauss: Noc v Benátkách). V červnu 2008 se stala finalistkou mezinárodní pěvecké soutěže Barbary Hendricks ve Štrasburku. V roce 2011 a 2012 hostovala jako Violetta v Gdaňsku. Účastnila se také turné Opery ND v Japonsku a Koreji. K velkému úspěchu patří spolupráce s tenoristou Jonasem Kaufmannem na jeho profilovém CD pro firmu Decca.