Pouhý týden po premiéře legendárního Cabaretu v Městském divadle v Mostě se do téhož muzikálu pouští také režisér Mikoláš Tyc na scéně Městského divadla v Mladé Boleslavi. Zmíněná činoherní scéna nevstupuje do žánru muzikálu poprvé, k úspěšným inscenacím zdejšího jeviště už patřily například muzikály Dědeček automobil, Balada pro banditu nebo hudební komedie Muži v offsidu. V hlavních rolích Cabaretu vystoupí Alena Bazalová (Sally Bowles), Petr Prokeš (Clifford) a Petr Mikeska (Kabaretiér).

Světovou premiéru měl Cabaret na Broadwayi v roce 1966 a stal se jedním z nejúspěšnějších titulů muzikálové historie. Na repertoáru byl celé tři roky a počet repríz dosáhl cifry 1166. Do širšího podvědomí se dílo dostalo především díky skvělému filmu režiséra Boba Fosseho z roku 1972 s Lizou Minnelli, Michaelem Yorkem a Joelem Grayem v hlavních rolích. Nové broadwayské uvedení z roku 1998 se dočkalo ještě výraznějšího diváckého úspěchu, když se hrálo celkem 2377 krát.

Děj se odehrává roku 1931 v Berlíně, předním kulturním centru a zároveň ohnisku politického vření tehdejší Evropy. Berlín byl ale mimo jiné také vyhlášeným městem neřesti a uvolněné morálky. Proto sem přijíždí za inspirací a zážitky mladý americký spisovatel Cliff Bradshaw. Do jeho plánů vzápětí hluboce zasáhne známost se svéráznou dívkou Sally, ale i nastupující Hitlerův nacismus, jenž postupně proniká do životů všech okolo a zhoubně deformuje lidské charaktery a osudy, aby zanedlouho započal svou šílenou éru končící 2. světovou válkou. Kabaret Kit Kat Klub, v němž se protagonisté příběhu setkávají, je nejen místem nevázané zábavy, ale také platformou, která aktuální atmosféru doby reflektuje s trefnou ironií a ostrým vtipem. Písně z muzikálu se staly slavnými hity, ať už jde o nejhranější slavný song zpěvačky Sally Bowles “Cabaret”, nebo písně “Mein Herr”, “Money Money” a další. Nejen díky nim patří Kabaret k vůbec nejúspěšnějším dílům muzikálové historie a může se pyšnit sedmi Cenami Tony a osmi Oscary. Takový úspěch nečekali ani tvůrci díla, skladatel John Kander, autor písňových textů Fred Ebb a libretista Joe Masteroff. Jednalo se totiž teprve o druhé dílo autorské dvojice Kander-Ebb, která dala světu řadu zářivých děl amerického hudebního divadla – vedle Cabaretu například muzikály Chicago, Zorba či Kiss of the Spiderwoman.


John Kander, Fred Ebb, Joe Masteroff: KABARET

překlad libreta: Jiří Záviš
překlad textů písní: Jiří Josek

režie: Mikoláš Tyc
dramaturgie: Lenka Smrčková
scéna: Michal Syrový
kostýmy: Aneta Grňáková
choreografie: Adéla Stodolová
hudební nastudování: Jakub Šafr

Sally: Alena Bazalová
Clifford: Petr Prokeš
sl. Schneiderová: Eva Reiterová
Herr Schultz: Petr Bucháček
Ernst Ludwig: Roman Teprt
Fritzie Kost: Sandra Černodrinská
Max: Milan Koníček
Kabaretiér: Petr Mikeska
Námořník: Michal Kopčan
1. Kit-Kat girl: Veronika Soumarová
2. Kit-Kat girl: Johana Nováčková
3. Kit-Kat girl: Alžběta Matoušková
4. Kit-Kat girl: Hedvika Najmanová
5. Kit-Kat girl: Dagmar Teichmannová
6. Kit-Kat girl: Lucie Matoušková

Premiéra v Městském divadle Mladá Boleslav 26. února 2016

Foto: Městské divadlo Mladá Boleslav