K 1. červenci letošního roku byl novým šéfem souboru operety a muzikálu Národního divadla moravskoslezského v Ostravě jmenován dramaturg Patrick Fridrichovský. Dosavadní šéfka Gabriela Petráková-Haukvicová, která za poslední čtyři roky vyzdvihla zdejší ansámbl mezi českou muzikálovou špičku, totiž odchází ve stejnou dobu na mateřskou dovolenou. Právě s jejím příchodem se začala psát nová a úspěšná éra. Tituly jako Marguerite, Noc na Karlštejně, Pardon My English či Mrazík patřily k prvním titulům, které soubor úspěšně provedly žánrovou a interpretační transformací. Během posledních let se podařilo získat celkem pět užších nominací na Cenu Thálie. Současný divácký vrchol pak tvoří oblíbené inscenace: Josef a jeho úžasný pestrobarevný plášť, Fantom Londýna, Edith a Marlen, Krásná Helena, či Evita. Dramaturg Patrick Fridrichovský patří už od nástupu nového vedení mezi nejbližší spolupracovníky, kteří profil ostravské scény zformovali do nynější podoby. Samozřejmě se podílí i na dramaturgickém plánu nastávající sezony, v němž nechybí slavná Funny Girl a především česká premiéra vrcholného díla krále světového muzikálu Andrew Lloyda Webbera, dlouho očekávaný Sunset Boulevard. Ten bude mít premiéru v únoru 2015 a jeho režisérkou bude právě Gabriela Haukvicová-Petráková. S divadlem se tedy ani ona neloučí, i nadále zůstává režisérskou osobností s níž nový umělecký šéf počítá do svého nejužšího týmu.

Patrick Fridrichovský vystudoval Státní konzervatoř v Praze a Divadelní vědu na Filozofické fakultě UK. Jako herec a zpěvák se podílel např. na Jesus Christ Superstar, Rusalce, Les Misérables ad. Poté se divadlu věnoval jako dramaturg, textař, publicista a rozhlasový moderátor. Spolupracoval s řadou českých divadel mj. Divadlem J. K. Tyla v Plzni, Divadlem na Fidlovačce, Divadlem na Vinohradech a Hudebním divadlem Karlín.

V roce 2010 zahájil soustavnou dramaturgickou spolupráci se souborem opereta/muzikál NDM Ostrava. Zde se po boku Alaina Boublila podílel na muzikálu Marguerite, inscenacích Šimona Cabana Pardon My English, Sázky z lásky, Noc na Karlštejně či Josef a jeho úžasný pestrobarevný plášť. Spolupracoval rovněž na původním českém muzikálu Fantom Londýna, v minulé sezoně je podepsán jako dramaturg pod Evitou a Edith a Marlene. Patří ke stálým spolupracovníkům režisérů Juraje Deáka a Radka Balaše. S Hudebním divadlem Karlín spolupracoval na hit-muzikálu Lucie, větší než malé množství lásky a v Divadle Hybernia se podílel na světové premiéře muzikálu Marie Antoinetta.

Je tvůrcem písňových textů řady divadelních i hudebních projektů, autorem odborných i popularizačních článků na téma muzikálového divadla (Divadelní noviny, MF Dnes, Instinkt, Musical-opereta.cz). Uveřejnil rozhovory s významnými osobnostmi světového muzikálu, mezi něž patří mj. Tim Rice, Michael Kunze, David Yazbek nebo Frank Wildhorn. Doménou jeho zájmů je oblast evropského a ponejvíce francouzského hudebního divadla. V roce 2002 absolvoval stáž v Opéra de Nice, kde spolupracoval mj. s významným francouzským režisérem Danielem Mesguichem.

Pro Musical-opereta.cz agentura Musical-media

Foto: Lukáš Houdek a NDM Ostrava