Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě uvede na scéně Divadla Jiřího Myrona 10. května 2012 v české premiéře hudební komedii Sázky z lásky (Guys and Dolls). Toto dílo amerického skladatele a textaře Franka Loessera patří k nejznámějším a nejoblíbenějším titulům v historii broadwayského muzikálového divadla. Libreto k němu napsali Jo Swerling a Abe Burrows. Děj muzikálu se točí kolem jedné bláznivé sázky, ve které ale samozřejmě nechybí ani pravá láska.

Komediální muzikál Sázky z lásky vznikl podle povídek humoristy a novináře Damona Runyona jako pocta New Yorku 20. až 50. let. Hudební hříčku o “městě, které nikdy nespí”, proslavil také fenomenální Frank Sinatra. Swingový elegán byl s hity muzikálu Sázky z lásky spojen jako nikdo jiný. Coby dvorní zpěvák Franka Loessera hrál ve filmové verzi Sázek z lásky (1955) jednu z hlavních rolí a navždy tak proslavil píseň Luck Be A Lady Tonight (Hej Dámo, štěstí mi přej!). Samotný muzikál je pak doslova magnetem na cenu Tony: V minulosti ji získal celkem patnáctkrát!

Se souborem muzikálu a operety tuto hudební komedii nastudoval režisér a scénograf Šimon Caban, který už loni inscenoval na stejném jevišti muzikál Pardon my English:
„Nabídku podílet se na muzikálu Sázky z lásky jsem rád přijal, protože mě baví spojovat k sobě všechny divadelní součástky, které tenhle žánr vyžaduje, aby to dohromady fungovalo, ať už je to text, hudba, herci nebo technologie na scéně i technika za scénou. V 50. letech byl mužský a ženský svět víc oddělený, spíš byl ztvárňován vzájemný boj mezi nimi, ale my ukážeme, že tyhle dva světy se můžou navzájem chápat a že tou největší sázkou je láska,” vysvětluje svoji koncepci Šimon Caban. Kromě něj se na inscenaci podíleli dirigent Jakub Žídek (hudební nastudování), dramaturg Patrick Fridrichovský či choreografka Jana Hanušová. Kostýmy jsou dílem kostýmní výtvarnice Simony Rybákové, v jejímž portfoliu najdeme mnoho úspěšných realizací jak divadelních (s bratry Cabany), tak filmových (např. s V. Chytilovou, J. Herzem, J. Svěrákem).

V hlavních rolích se divákům představí oblíbený herec Vladimír Polák, vynikající stepař Denny Ratajský (např. Mary Poppins), populární opory ostravské operety Hana Fialová, Roman Harok, Martina Šnytová, Marcel Školout či Robert Jícha, známý z pražské i brněnské muzikálové scény.

Frank Loesser, Jo Swerling, Abe Burrows: SÁZKY Z LÁSKY / GUYS & DOLLS

Český překlad a texty: písní Pavlína Hoggard
Dramaturgie a úprava textů písní: Patrick Fridrichovský
Režie a úprava: Šimon Caban
Scéna: Šimon Caban
Hudební nastudování: Jakub Žídek
Dirigent: Jakub Žídek, Karol Kevický
Sbormistr: Marek Prášil
Choreografie: Jana Hanušová-Vašáková
Choreografie stepu: Kateřina Steinerová
Kostýmy: Simona Rybáková

Osoby a obsazení:

Max: Vladimír Polák, Denny Ratajský
Sára: Hana Fialová, Eva Jedličková
Nathan: Roman Harok, Robert Jícha
Adéla: Martina Šnytová,
Hezoun: Jaroslav Rusnák, Josef Lekeš
Velkej Jule nebo Lulu z Hamburgu: Marcel Školout
Benny: Robert Urban, Jaroslav Rusnák
Rusty: Juraj Čiernik
Hráči: Martin Tomsa, Roman Žiška, Filip Skála, Filip Staněk, Zdeněk Jorda
Kalvin: Tomáš Novotný, Martin Štolba
Agáta: Eva Villámová
Generálka: Petra Langerová, Dagmar Mimrová
Arvid:Libor Olma, Jan Drahovzal
Policajt, Konferenciér, Barman: Pavel Liška

Foto: Radovan Šťastný (snímky laskavě poskytlo NDM Ostrava)