Jeden z největších a nejvýznamnějších českých samostatných souborů se specializací na operetu a muzikál z Národního divadla moravskoslezského v Ostravě mění svého šéfa. Odstoupení z této funkce oznámil dirigent Karel Mládek, který soubor vedl poslední dva roky po odchodu pěvce Miroslava Urbánka. Vedení divadla oznámilo, že Karel Mládek bude v operetě nadále působit jako dirigent a harmonogram premiér ani běžných repríz není nijak ohrožen.

Řízením souboru je od 1.ledna 2009 pověřen mladý dirigent Karol Kevický.
Karol Kevický se narodil v roce 1973 a je absolventem žilinské konzervatoře a AMU v Praze, kde studoval dirigování u E.Fischera, R.Elišky a F.Vajnara. Už během studií spolupracoval s Hudebním divadlem v Karlíně a několika významnými českými i slovenskými orchestry. Od roku 1994 intenzívně pracoval s ŠKO v Žilině, na jehož činnosti se podílel nejen dirigentsky, ale také v roli moderátora a scénáristy. Často spolupracoval také se Slovenskou filharmonií, Orchestrem Jána Cikkera v Bánskej Bystrici a Státní filharmonií Košice. Pohostinsky dirigoval celou řadu symfonických těles. Představil se v několika evropských zemích, přičemž nejčastěji mířil do Itálie, kde řídil i finálové koncerty prestižní klavírní soutěže Concorso internationale di esecuzione pianistica Agropoli. Roku 1997 začal dirigovat v operním souboru Státního divadla v Košicích. V letech 2001 – 2005 byl dokonce uměleckým šéfem tohoto významného slovenského operního domu a následné tři sezony pak jeho hlavním dirigentem. S košickou operou nastudoval řadu premiér a vystupoval s ní i na Mezinárodním operním festivalu v Soproni.

V Ostravě Karol Kevický působí zatím jen krátce – dirigentem operetního souboru je od letošní divadelní sezony 2008/2009.

Ilustrační foto: Josef Hradil /NDM Ostrava – opereta Tři mušketýři/