20. a 22. března uvede Národní divadlo moravskoslezské ve spolupráci s produkční společností Andrewa Lloyda Webbera premiéry nejnovější autorizované podoby muzikálu Evita. V titulní roli se představí Hana Fialová či Radka Coufalová, vypravěče Che ztvární Tomáš Savka v alternaci s Robertem Jíchou a Petrem Gazdíkem, jenž muzikál zároveň režíruje.

Život Evy Perónové se tak trochu podobal příběhu Popelky. Na rozdíl od pohádky byl však skutečný. Dívka, která vyrůstala v chudobě a ponížení, byla nakonec miláčkem celé Argentiny. Z nemanželské dcery a herečky vedlejších rolí se postupně propracovala mezi společenskou elitu a stala druhou ženou diktátora Juana Dominga Peróna. Tento zázračný osud měl však plno stinných stránek. I proto inspiroval v polovině 70. let „sira britského muzikálu“ Tima Rice k napsání muzikálového libreta. Na politickém pozadí tak vznikl romantický příběh o charismatické ženě, která se během krátkého života dostala až na absolutní vrchol.

Tim Rice zlákal ke spolupráci i skladatele Andrewa Lloyda Webbera: „Podobně jako Jesus Christ Superstar má Evita podobu rockové opery. Ústřední píseň Don’t Cry For Me Argetina se stala celosvětovým hitem,“ uvádí dramaturg Patrick Fridrichovský a dodává: „Nejnovější ostravské nastudování drží několik pozoruhodných unikátů. Zcela poprvé se našim divákům představí nová broadwayská orchestrace s kouzelnými rytmy tanga, částečně je upravena i koncepce libreta a na závěr chystáme malý skvost – v české inscenaci vůbec poprvé mohou diváci spatřit hrát skutečnou Evu Perón!“ V muzikálu také zazní dopsaná oscarová píseň Měl jsi mne rád a samozřejmě největší hit Utiš svůj pláč, Argentino v přebásnění Michaela Prostějovského.

Ostravského hudebního nastudování se chopil Jakub Žídek, režie šéf muzikálového souboru Městského divadla v Brně Petr Gazdík. Tento známý a populární muzikálový herec, držitel Ceny Thálie za roli Jeana Valjeana, se ostravskému publiku představí i na pódiu, jako Che: „Založením jsem herec, když nehraji, chybí mi to… Jako režisér mohu však svůj umělecký pohled uplatnit komplexně, je to velmi vzrušující, zábavné, současně však od inscenace k inscenaci těžší.“ Vedle Petra Gazdíka ztvární postavu Che také populární zpěvák Tomáš Savka. Dále se mohou diváci těšit například na Marcela Školouta a Milana Němce jako Peróna.

A protože byla Evita také módní ikonou, pro kterou navrhovali šaty přední módní návrháři své doby (např. Coco Chanel či Salvatore Ferragamo), vydala se autorka kostýmních návrhů Veronika Babraj-Hindle pro inspiraci a pro materiály přímo do Spojených států. Ostravské publikum se má tedy patrně na co těšit. Obrovský zájem publika dokumentuje už snímek fronty, kterou stáli diváci na vstupenky na generální zkoušku!

Tim Rice – Andrew Lloyd Webber: EVITA

České přebásnění: Michael Prostějovský

Režie: Petr Gazdík
Hudební nastudování: Jakub Žídek
Dirigent: Jakub Žídek, Marek Prášil
Choreografie: Lucie Holánková
Scéna: Ondřej Zicha
Kostýmy: Veronika Hindle
Dramaturgie: Patrick Fridrichovský
Sbormistr: Marek Prášil

Osoby a obsazení:

María Eva Duarte de Perón: Hana Fialová, Radka Coufalová
Che: Petr Gazdík, Tomáš Savka, Robert Jícha
Juan Domingo Perón: Marcel Školout, Milan Němec
Augustín Magaldi: Roman Harok, Robert Jícha
Perónova milenka: Veronika Gidová, Martina Šnytová

Premiéry 20. a 22. března 2014 v 18.30 hodin v Divadle Jiřího Myrona

Foto z inscenace: Martin Popelář, NDM Ostrava

1) Hana Fialová a Marcel Školout
2) Tomáš Savka a company
3) Radka Coufalová
4) Fronta na generálkové vstupenky
5) Roman Harok, Hana Fialová a company