Ředitel Městského divadla Brno Stanislav Moša opět pracuje v zahraničí jako režisér. Společně se Stanislavem Slovákem inscenuje v Südthüringisches Staatstheateru v Meiningenu slavný muzikál Pokrevní bratři. Z brněnského týmu se na inscenaci, která bude mít premiéru už zítra, podílí ještě scénograf Jaroslav Milfajt a kostýmní návrhářka Andrea Kučerová.

Příběh anglického dramatika a skladatele Willyho Russella o rozdělených dvojčatech okouzluje diváky po celém světě nejen svou čistotou a až průzračnou křehkostí, ale také dramatickou sdělností. Ačkoli se jedná o sociálně kritické téma, jsou Pokrevní bratři zároveň i úsměvnou historkou o dospívání, prvních láskách, problémech s rodiči a dětských hrách. Celý příběh ovšem nezadržitelně spěje k tragickému vyvrcholení.
Strhující děj vypráví o dvojčatech, která nic nevědí o svém skutečném původu, avšak jejich životy se neustále proplétají. Po narození je jejich v bídě živořící matka Johnstonová rozdělila a jednoho z nich přenechala k adopci bezdětné bohaté dámě. Svému osudu ale člověk neunikne: Chlapci rostou, potkávají se na hřišti, stávají se z nich přátelé na život a na smrt, prožívají spolu dětství, dospívají – až se oba osudově zamilují do stejné dívky… Jejich rozdílné sociální postavení žene každého jiným směrem až k překvapivé závěrečné katarzi.

Pokrevní bratři jsou muzikálem velmi zvláštním, netypickým. Russell psal v první polovině 80. let toto dílo původně jako “školní hru”, brzo si našlo cestu na profesionální jeviště v Liverpoolu a posléze i na prestižní Broadway a West End. 28. července 1988 se uskutečnila londýnský premiéra v divadle Albert, z něhož se po čase Pokrevní bratři přestěhovali do jednoho z nejvýznamnějších divadelních center – do divadla Phoenix, spjatého s tvorbou Noela Cowarda. Inscenace lámala veškeré rekordy a traduje se, že existují diváci, kteří tento titul viděli více než stokrát…
Odtud se Pokrevní bratři rozletěli nejen po celé Evropě, ale i do Austrálie, Kanady, Brazílie a na Nový Zéland. V prosinci roku 1993 dorazili také na bratislavskou Novou scénu, kde je režíroval Jozef Bednárik. V Čechách tento muzikál zazněl poprvé ve Východočeském divadle v Pardubicích, následně pak také v Uherském Hradišti, Plzni, Praze, Brně i Olomouci.

Südthüringisches Staatstheater Meiningen je dokonce šestisouborovým divadlem, jehož repertoárem je opera, balet, činohra, opereta i muzikál, organizuje velké symfonické koncerty a pod svými křídly má i dětské loutkové divadlo. Tato německá scéna disponující osmi stovkami míst je zajímavá též svou celkovou dramaturgií i provázaností jednotlivých souborů. Hraje na několika jevištích, také například v Eisenachu. Meiningen je často charakterizován jako kolébka režijního divadla. Však také meiningenští sbírají ceny, jejich inscenace jsou často mezi nejlepšími německými činoherními produkcemi a v minulosti byly vzorem i pro Bertholda Brechta, Konstantina Sergejeviče Stanislavského a Sergeje Ejzenštejna. A obyvatelé Meiningenu divadlem žijí. Však Gustav Mahler kdysi řekl, že „Meiningen není město s divadlem, ale divadlo s městem.“

Naše redakce využívá pozvání intendanta Südthüringisches Staatstheater Meiningen, pana Ansgara Haaga, na premiéru Pokrevních bratrů, takže se můžete těšit na naší recenzi německé verze populárního muzikálu.

Willy Russell: Blutsbrüder (Pokrevní bratři)

Musikalische Leitung: Arturo Alvarado / Fiona Macleod
Regie: Stanislav Mosa / Stanislav Slovák
Bühnenbild: Jaroslav Milfajt
Kostüme: Andrea Kučerová
Choreografie: Andris Plucis

Osoby a obsazení:

Erzähler, Milchmann, Arzt, Polizist: Michael Jeske
Mrs. Johnstone: Evelyn Fuchs / Elisabeth Sikora
Mickey: Björn Boresch
Eddie: Sven Zinkan
Sammy: Phillip Henry Brehl
Linda: Mara Amrita
Mrs. Lyons: Christine Zart
Mr. Lyons: Reinhard Bock
a company

PREMIÉRA 11. ČERVENCE 2014 v Südthüringisches Staatstheater Meiningen

Foto: Südthüringisches Staatstheater Meiningen