Nelehký osud pařížské šansoniérky Edith Piaf již inspiroval řadu tvůrců k nejrůznějším knižním, filmovým a divadelním dílům. Na české divadelní scéně se v poslední době prosadila zejména hra Edith a Marlene Evy Pataki, kterou s velkým úspěchem nastudovalo Divadlo pod Palmovkou už před deseti lety /a dodnes se hraje!/ s Hanou Seidlovou a Renatou Drössler v titulních rolích a také taneční muzikál Libora Vaculíka, Petra Maláska a Václava Kopty Edith – vrabčák z předměstí, který proslavil zpěvačku Radku Fišarovou a obletěl doslova celou republiku.

Dnes se kolo osudu slavné Edith znovu roztočí v nové divadelní hře MADAM PIAF od Karla Semeráda, kterou napsal pro Městské divadlo Zlín, respektive pro jeho komorní scénu, Divadélko v klubu. K vytvoření vlastní hry inspirovala autora a režiséra v jedné osobě kniha vzpomínek, jejichž autorkou je Edithina nevlastní sestra Simone Berteautová. Životní pouť nejslavnější šansoniérky všech dob, tak jak je zde vylíčena, je opravdu vzácným námětem pro filmové nebo divadelní zpracování. Jakoby se Edith Piaf po celý život ocitala na houpačce – jednou nahoře, jednou dole. Vzestupy střídaly pády. Začínala na ulici, v bídě, po úspěších a krátké vášnivé lásce ji postihla tragická smrt milovaného muže, přežila několik těžkých autonehod, propadla drogové a alkoholové závislosti, skončila s podlomeným zdravím a nevyléčitelnou chorobou ve 48 letech. Naproti tomu je celá její osobnost ztělesněním obrovské nespoutané síly, lásky, výjimečného talentu a životní vitality. Dodnes z nahrávek uchvacuje její charakteristický famózní hlas a prožitek zpěvu. Edith Piaf získala obdiv, slávu a lásku nejen svého národa, ale celého světa.

V Semerádově inscenaci se zpěvaččin nevšední osud odvine ve zkratce s nejvýznamnějšími životními peripetiemi. Setkáme se zde s Edith nejprve ještě mladičkou, která se svou sestrou zpívá na ulici, s jejím „objevitelem“ a prvním zaměstnavatelem, s jejími láskami – boxerem Marcelem a posledním milencem Théem a také s její přítelkyní, zpěvačkou Marlene Dietrich. A samozřejmě s krásnými šansony. V němčině, francouzštině, italštině, angličtině a češtině zazní např. Milord, Padam, padam, Mon Dieu, Je ne regrette rien a mnoho dalších v živém podání představitelky Edith, herečky Heleny Čermákové. Hudbu nastudoval Richard Dvořák, který v inscenaci hraje na klavír. Vedle představitelky nezkrotné Edith Heleny Čermákové uvidí diváci Dušana Sitka, Petru Domžalovou a Josefa Kollera, kteří ztělesňují různé osoby z bezprostředního okolí zpěvaččina uměleckého i soukromého života.
Diváci se mohou těšit na řadu známých melodií v působivém klavírním doprovodu.
Premiérové představení je již beznadějně vyprodáno, další nejbližší reprízy jsou plánovány na 17., 23. a 26.března.

Karel Semerád: MADAM PIAF, premiéra v Městském divadle Zlín na scéně Divadélka v klubu dne 10.března v 19:00.

Napsáno s využitím části TZ Městského divadla Zlín.

Foto: Městské divadlo Zlín