Pardubický Grand festival smíchu si získává stále větší renomé mezi celou řadou divadelních přehlídek. Je totiž jako jediný ze soutěžních festivalů zaměřený výhradně na komediální žánr, byť i tato definice je velmi křehká a některé tituly jsou celkem hořké…
To však rozhodně neplatí o vítězné klasické komedii Muži v offsidu z pera legendárního spisovatele Karla Poláčka, se kterou přijel do Pardubic soubor Městského divadla Mladá Boleslav. Kromě absolutního vítězství si mladoboleslavská scéna odvezla i Cenu studentské poroty a herečka Petra Nakládalová, za roli Emilky Šefelínové, cenu za nejlepší ženský herecký výkon.

Komedie Muži v offsidu v pardubické inscenační úpravě tak trochu patří do našeho magazínu, neboť je prezentována jako “činohra se zpěvy”. Hudba v ní ovšem hraje ne nepodstatnou úlohu. Titul by možná snesl i označení hudební revue, které vtiskl tvář svérázný propagátor prvorepublikových hudebních žánrů a skvělý zpěvák Ondřej Havelka, který se stále častěji prosazuje i jako divadelní režisér. Krom jeho práce v činohře sklidila bouřlivý ohlas i režie soudobé opery Nagano a nedávno na scéně prestižní Státní opery Praha s velkým úspěchem uvedl Pucciniho operu La Boheme.
Havelka využil dramatizaci románu Martina Vačkáře, která sleduje hlavně milostný příběh skalního fanouška Viktorie Žižkov Emana Habáska a Emilky Šefelínové, samozřejmě na pozadí fotbalových půtek v regulích 30.let minulého století. Největší režisérovou zbraní jsou krom excelentních hereckých výkonů /ze známých herců zde účinkuje Ota Jirák a Martin Zbrožek/ dobové šlágry i odvážná taneční čísla, která zaručují, že se divák během tříhodinové produkce nenudí ani minutu.
Už po premiéře se kritika vzácně shodla, že jde o velmi nadprůměrnou inscenaci.
Dodejme jen, že autorem scény Mužů v offsidu je výtvarník Martin Černý, který je nejnověji podepsán pod scénografií Mony Lisy.

Městské divadlo Mladá Boleslav: Muži v offsidu
scéna – Martin Černý
kostýmy – Jaroslava Pecharová
režie – Ondřej Havelka
hudební nastudování – Jakub Šafr
choreografie – Lucie Vačkářová – Gančeva

Hrají: – Ota JIRÁK – Eva REITEROVÁ – Vojtěch HAVELKA j.h. – Petr BUCHÁČEK – Martin ZBROŽEK j.h. – Petra NAKLÁDALOVÁ – Martin HRUBÝ – Karolina FRYDECKÁ – Miroslav BABUSKÝ – Petr HALÍČEK – Jakub ŠAFR j.h.

Zbývající tři ocenění si odvezla z Grand festivalu smíchu pražská divadla:
Cenu odborné poroty za hru Hráči získala MDP, divadlo Rokoko, ocenění Komedie diváků Divadlo v Dlouhé za Souborné dílo Williama Shakespeara ve 120 minutách a cenu za Nejlepší mužský herecký výkon si odvezl Jan Vondráček rovněž ze souboru Divadla v Dlouhé.

Ilustrační foto: Městské divadlo Mladá Boleslav, Muži v offsidu