Od 16. srpna se diváci a lázeňští hosté mohou těšit už na 11. ročník přehlídky komorní divadelní tvorby Lázeňské Luhačovice 2009. Celý projekt pořádá stejnojmenné občanské sdružení pod vedením prezidenta festivalu, kterým je herec Miloslav Mejzlík. Produkčním štábem jsou nejen divadelní odborníci, ale také studenti a pedagogové Střední odborné školy Luhačovice a dalších středních a vysokých škol i nejrůznější divadelní nadšenci. Festival se za dobu své existence stal pevnou součástí luhačovického kulturního, turistického i lázeňského života. Akce proto probíhá pod záštitou hejtmana Zlínského kraje Stanislava Mišáka.

Program přehlídky – Lázeňské divadlo Luhačovice:

17. srpna 2009 19:30 – Studio Marta, JAMU Brno: Být sám
18. srpna 2009 19:90 – Divadlo Viola, Praha: Královna matka
19. srpna 2009 19:30 – Městské divadlo Zlín: Madam Piaf
20. srpna 2009 19:30 – Klicperovo divadlo Hradec Králové: Oskar a růžová paní
21. srpna 2009 19:30 – Slovácké divadlo Uherské Hradiště: V jámě lvové
22. srpna 2009 19:30 – Divadlo Jána Palárika Trnava: Tajemstvo Grety Garbo

Pro nás je ze zmíněného repertoáru samozřejmě nejzajímavější hudební inscenace zlínského divadla Madam Piaf. Ta měla v Divadélku v klubu Městského divadla Zlín českou premiéru 10. března 2009. Od té doby je o ni obrovský zájem a všechny vstupenky byly dosud beznadějně vyprodány. Mapuje nedlouhou, ale intenzivní osudovou pouť Edith Piaf, radostné i tragické chvíle zpěvaččina života, její závratné úspěchy i zklamání, milostná vzplanutí i pohnutý konec. Představení připravil spolu se čtyřmi herci v čele s Helenou Čermákovou režisér Karel Semerád. K vytvoření vlastní hry jej inspirovala kniha vzpomínek, jejichž autorkou je Edithina nevlastní sestra Simone Berteautová. Vedle ideální představitelky pro herecké i pěvecké ztvárnění Vrabčáka, jak se Piaf říkalo – Heleny Čermákové, ztvárňují další postavy Dušan Sitek, Petra Domžalová a Josef Koller. Samozřejmě nechybí krásné šansony zpívané v němčině, francouzštině, italštině, angličtině a češtině, na klavír doprovází Richard Dvořák. V Semerádově inscenaci se zpěvaččin nevšední osud odvine ve zkratce s nejvýznamnějšími životními zvraty. Setkáme se zde s Edith nejprve ještě mladičkou, která se svou sestrou zpívá na ulici, s jejím „objevitelem“ a prvním zaměstnavatelem, s jejími láskami – boxerem Marcelem a posledním milencem Théem a také s její přítelkyní, zpěvačkou Marlene Dietrich. Ze světoznámých melodií zazní např. Milord, Padam, padam, Mon Dieu, Je ne regrette rien a mnoho dalších.

V rámci doprovodného programu se návštěvníci mohou těšit i na vernisáž výstavy Divadelní scénografie v hale Vincentka, zábavný podvečer nazvaný „O divadelní paměti“ či besedu s herci Dušanem Jamrichem a Miloslavem Mejzlíkem.

Foto: Městské divadlo Zlín /Madam Piaf/