Plzeňská filharmonie se v této sezóně vydává zcela novým směrem. Odvážně míří napříč hudebními žánry a otevírá proto zbrusu novou abonentní řadu C.
První koncert této řady se koná již příští týden, 26. září od 19 hodin v Měšťanské besedě v Plzni a s filharmoniky pod taktovkou Koji Kawamota bude hrát známá českobudějovická folková kapela Nezmaři, která patří již 35 let mezi špičkové reprezentanty naší folkové scény a na svém kontě má řadu nahrávek.

A na co se můžete těšit? Dnešní koncert představí posluchačům písně skupiny Nezmaři ve filharmonickém hávu spolu se slavnými muzikálovými a filmovými melodiemi Leonarda Bernsteina (1918 – 1990) a Ennia Morriconeho (1928), jež v úpravě skladatele Tomáše Ille (1971) přednese Plzeňská filharmonie. Velkým sálem Měšťanské besedy budou znít nejen písně Nezmarů, například Břehy mé duše, Září či Fantazie, ale připomenete si i slavné filmy – Ameriku, Tenkrát na západě a další. Ojedinělý koncert tak přinese atraktivní hudební směs a jistě potěší jak příznivce klasiky, tak muzikálu i folku. Vždyť Plzeňská filharmonie, renomované hudební těleso, jehož historie spadá až do 19. století, se na jevišti setká s renomovanou kapelou. Nezmaři patří do folkové špičky celá desetiletí, skupinou prošla řada výrazným muzikantských osobností. Proměňoval se i repertoár, postupně se posunul od převzatých skladeb světových folkových celebrit, opatřených vlastními texty, až k téměř výhradně vlastní produkci písniček, doplněných tu a tam příspěvky spřátelených hudebníků a textařů. Svébytný zvuk skupiny je postaven především na neopakovatelných vokálech s doprovodem akustických nástrojů. V současné době vystupují Nezmaři ve složení: Tonda Hlaváč, Šárka Benetková, Pavel Zajíc, Pavel Jim Drengubák, a tak se také představí v Plzni.

Jak připomíná ředitelka plzeňských filharmoniků, Lenka Kavalová, filharmonie tímto koncertem a dalšími, které jsou připraveny na letošní sezónu tak fakticky navazuje na řadu úspěšných koncertů, v nichž se těchto oblastí již dotkla a nyní se chce netradičním hudebním výletům do oblastí muzikálu, popu, swingu, jazzu a folku věnovat systematicky. „Chystáme další zajímavá hudební setkání. Milovníky jazzu by měl potěšit koncert Swingové Vánoce, na němž vystoupí Felix Slováček jr. a Michaela Nosková. V průřezu swingovou a jazzovou hudbou nejznámějších autorů 20. století zazní díla C. Portera, G. Gershwina, J. Ježka, A. Shawa, G. Millera a L. Bernsteina, oba koncerty bude dirigovat Koji Kawamoto. A třetí koncert této řady přivede do Plzně Dashu a k dirigentskému pultu Martina Kumžáka. „Dasha v doprovodu Plzeňské filharmonie a v aranžích Martina Kumžáka, podpořené rytmickou skupinou Moondance Orchestra, představí světové hity Michaela Jacksona, Alicii Keys či Stinga,“ říká Lenka Kavalová.

PROGRAM

Leonard Bernstein: America, úprava Tomáš Ille – Plzeňská filharmonie
Amanda McBroom / Pavlína Jíšová: Růže
Jim Croce / Pavel Zajíc: Zvláštní rána
Šárka Benetková / Pavel Drengubák: Dřív než tóny doznějí
Jimmy Webb / Pavel Lohonka Žalman: Jedu sám
Wabi Ryvola: Břehy mé duše
Miki Ryvola: Září
Šárka Benetková / Pavel Drengubák: Jsi všude kolem
Ennio Morricone: Gabrielův hoboj, úprava Tomáš Ille – Plzeňská filharmonie
Luboš Hrdlička: Písek
Errol Garne r/ Petr Jánský: Jen pár dní
Gordon Lightfoot / Luboš Hrdlička: Řeka

PŘESTÁVKA

Jarda Matějů / Pavel Zajíc: Fénix
Carson Parks / Zdeněk Borovec: Sladké hlouposti
Pavel Pokorný / Marta Zavřilová: Hej člověče boží
Šárka Benetková / Pavel Drengubák: Fantazie
Ennio Morricone: Tenkrát na Západě, úprava Tomáš Ille – Plzeňská filharmonie
Don McLean / Jana Svobodová: Bouře
Fabian Andre, Wilbur Schwandt / Petr Hensel: Hvězdy nad tebou
José María Cano / Jolana Tůmová: Černý Delfín
Šárka Benetková / Pavel Drengubák: Dokud svíčka hoří
Šárka Benetková / Jan Plachetka: Co je dobré

Ilustrační foto: Archiv Plzeňské filharmonie

1) Nezmaři
2) Logo Plzeňské filharmonie
3) Lenka Kavalová, ředitelka Plzeňské filharmonie
4) Dirigent Koji Kawamoto