Martin Havelka, Čarodějky z Eastwicku, foto: jef Kratochvil

Velmi smutná zpráva zastihla Brňany a celou českou kulturní veřejnost – ve věku pouhých dvaašedesáti let zemřel populární herec Martin Havelka (10. července 1958 – 2. října 2020). Jeho domovskou scénou bylo Městské divadlo Brno.

Není kolegy, není diváka, který by na Martina Havelku nevzpomínal… Velký herec, ale také motorkář, pejskař, srdcař a frajer. I proto exceloval v roli stárnoucího Leoše Janáčka v „provázkovské“ inscenaci Leoš aneb Tvá nejvěrnější.

Martin Havelka byl ovšem hercem nesmírného záběru,  širokého srdce a nekonečného talentu. Vyučil se číšníkem a poměrně klikatou cestou prošel mnoha brněnskými scénami, filmovými plátny i televizními obrazovkami. V Městském divadle Brno působil od roku 1999 a svou nakažlivě explozivní energií potěšil diváky ve více než pěti desítkách rolí na Činoherní i Hudební scéně. Dokázal diváky rozesmát jako nespoutaný Truffaldino v komedii Sluha dvou pánů nebo šílený zubař Orin v bláznivém muzikálu Kvítek z horrroru. Byl uhrančivým Hendrikem Höfgenem v dramatizaci slavného románu Klause Manna Mefisto, provokoval jako svobodomyslný Mc Murphy ve slavném Přeletu nad kukaččím hnízdem stejně jako nespoutaný Lujko Zobar v muzikálu Cikáni jdou do nebe. V posledních letech se vepsal do srdcí diváků jako tatínek v Mary Poppins, Carlson v dramatu O myších a lidech či Vincent Larchet v divácky nesmírně úspěšné komedii Jméno. Nikdy nezapomeneme na jeho ztvárnění ďábelsky rozkošného Darryla v Čarodějkách z Eastwicku a expresivního Petruccia v Shakespearově Zkrocení zlé ženy. Dojemným niterným výkonem v roli Daniela Warshowského ve výjimečném muzikálu Představ si…, který vypráví o síle lidství v době druhé světové války, potvrdil, že byl skutečným Panem hercem, kterému diváci díky síle osobnosti naprosto podléhají. Zahrál si také v mnoha filmech, například Balada pro banditu, Učitelka, Tacho, Rédl, Pět mrtvých psů nebo v seriálu Četnické humoresky.

„Je ironií osudu, že se s Martinem Havelkou loučíme ve dnech, kdy na Hudební scéně hrajeme úspěšný muzikál Mamma Mia! těsně před další koronavirovou pauzou, ve kterém mu patřila role Sama, férového muže, který se dokáže vypořádat se vším, co ho v životě potká. Přesně takový byl i on. Martin bude chybět jak své rodině, tak svým kolegům a neméně tak i svým divákům a fanouškům, kterých měl zaslouženě celou řadu nejen v našem divadle,“ uvádí ve smuteční zprávě Městské divadlo Brno.

Martin Havelka dva roky bojoval se zákeřnou rakovinou, jíž nakonec pravděpodobně podlehl.

Martin Havelka, repro redakce