První letošní muzikálovou premiérou Městského divadla Brno bude původní muzikál německého hudebního skladatele Martina Doepkeho KRÁSKA A ZVÍŘE, který se sobotní slavnostní premiéry osobně zúčastní.

Martin Doepke patří k předním německým hudebním skladatelům, producentům a aranžerům. Napsal řadu hitů pro známé hvězdy pop music, některým z nich zároveň produkoval alba. Jeho písně zpívá například Gianna Nannini, Heinz-Rudolf Kunze, Anne Haigis či Bläck Fööss. S žánrem muzikálu přišel do styku poprvé prostřednictvím Malého krámku hrůz, k němuž produkoval CD. V té době jej poprvé napadlo složit vlastní muzikál. A byla to právě hudební pohádka Kráska a zvíře, která mu otevřela cestu na divadelní jeviště. S velkým úspěchem se toto dílo hrálo v Kolíně nad Rýnem a Düsseldorfu, následně představení cestovalo formou turné po celém Německu. Povzbuzen těmito ovacemi napsal Martin Doepke další pohádkový muzikál pod názvem Dara und Gomo. České diváky jistě bude zajímat, že podobně jako Ondřej Soukup zhudebnil Robina Hooda a odpremiéroval jej v roce 2003 na ostrově Fuerteventura.

Příběh Krásky a zvířete zná nejspíš každý. Po slavných zpracováních, jakými byly kupříkladu film Jeana Cocteaua nebo divadelní hra Františka Hrubína, oživila tuto látku „disneyovka“ režiséra Kirka Wise, existují však i mnohá divadelní zpracování, například plzeňské Divadlo J.K. Tyla nedávno uvedlo tuto pohádku jako moderní balet s hudbou Michala Pavlíčka. Hlavní inovací německého muzikálového libreta o kupci, který upadne do spárů obávaného, zrůdně vyhlížejícího vládce opuštěného zámku a musí mu přislíbit za vysvobození jednu ze svých tří dcer, je jeho lokalizace – původně francouzská pohádka je zařazena do ospalého prostředí typicky německé vesničky. Právě tam sní Kráska, nejmladší z trojice dcer, svůj sen o vytržení z provinční nudy – proto je ochotna i vstoupit do služby ke Zvířeti. To se ovšem nelíbí těžkopádnému chasníkovi Gustavovi, který si na Krásku už dlouho myslí a proto zorganizuje lynč Zvířete, na nějž ochotně vyrazí celá vesnice. V poslední chvíli si však Kráska uvědomí, že její nejasný cit ke Zvířeti není soucit, ale láska….

Martin Doepke: KRÁSKA A ZVÍŘE

Spoluautoři: Elke Schlimbach, Grant Stevens, Christian Bieniek, Hans Holzbecher, Andrea Friedrichs

Překlad: Michael Prostějovský

Režie: Stano Slovák (podle koncepce Stanislava Moši)
Hudební nastudování: Karel Cón
Dirigent: Karel Cón, Karel Albrecht
Scéna: Jaroslav Milfajt
Kostýmy: Andrea Kučerová
Dramaturg: Klára Latzková
Choreografie: Aneta Majerová (podle koncepce Igora Barberiće)

Osoby a obsazení:

Zvíře: Lukáš Janota / Dušan Vitázek
Bella: Kateřina Krejčová / Ivana Skálová
Matylda: Johana Gazdíková / Hana Holišová
Violoncello: Gabriela Karmazínová / Soňa Kubišová / Aneta Majerová
Křeslo: Petr Neméth / Lukáš Vokál
Otec: Jiří Horký / Zdeněk Junák
Gréta: Mária Lalková / Marta Prokopová
Ilsa: Lenka Janíková / Tereza Martinková
Gustav: Kristian Pekar / Aleš Slanina
Gustavův přítel: Jakub Przebinda / Jakub Zedníček
Víla: Radka Coufalová / Markéta Sedláčková
a company

Premiéra na Hudební scéně MDB 24. září 2011 od 18:00

Foto: MDB, Jef Kratochvil

1) Lukáš Janota, Kateřina Krejčová
2) Tereza Martinková, Kristián Pekar, Mária Lalková
3) Záběr ze hry
4) Johana Gazdíková