Po celý rok mohli tradičně příznivci Městského divadla Brno prostřednictvím anketních lístků hlasovat pro svého nejoblíbenějšího herce či herečku, režiséra, výtvarníka, skladatele i jednotlivou inscenaci. Slavnostní vyhlášení vítězů tentokrát připadlo na neděli 22. prosince. Režisér Petr Štěpán, který spolu se svými kolegy slavnostní udílený cen připravil, koncipoval letošní, již sedmnáctá Křídla, do podoby sledu televizních pořadů. V první polovině večera diváky provázela Lenka Janíková a Aleš Slanina zpoza zpravodajského stolku TV Kec, druhou polovinu večera pak ovládl Jaroslav Matějka jakožto moderátor soutěžního pořadu Tajátrstop, v rámci něhož byli pozváni na jeviště tři diváci z hlediště, aby nejen odpovídali na záludné otázky s divadelní tématikou, ale také aby předali ceny výhercům v kategoriích Nejoblíbenější herec, herečka a inscenace sezóny. V zábavných hudebních, tanečních i činoherních číslech se vystřídali herci MdB Milan Němec, Marta Prokopová, Alan Novotný, Hana Holišová, Hana Kováříková, Andrea Březinová, Lenka Bartolšicová, Petr Štěpán, Lukáš Janota, Svetlana Janotová a mnozí další.

A kdo si letos odnesl sošku a uznání diváků? Nejpopulárnější herečkou sezóny 2012/2013 se stala Svetlana Janotová (v nominaci s ní byly také Hana Holišová a Ivana Vaňková), nejoblíbenějším hercem stejně jako v loňském roce Aleš Slanina (na cenu byli nominováni také Dušan Vitázek a Martin Havelka). Pro diváky nejatraktivnějším představením je taneční muzikál Kočky, za který si cenu odnesl režisér Stanislav Moša. Kočky zabodovaly také v kategorii Nejvýznamnější počin roku, v níž zvolili příznivci brněnského Městského divadla autorky choreografií Hanu Kratochvilovou a Anetu Majerovou. V nominaci na tuto cenu se ocitly ještě kostýmy Andrey Kučerové taktéž k muzikálu Kočky a výprava muzikálu Zorro Aleše Valáška. Cenou kolegia revue Dokořán byl odměněn Viktor Skála, a to za nezapomenutelné ztvárnění role Pána v inscenaci Jakub a jeho pán, s přihlédnutím k postavě Cyrila v inscenaci Cyril a Metoděj. Cenou osobnosti roku byl vyznamenán ředitel Moravského zemského muzea Martin Reissner, s nímž MdB již několik let spolupracuje při uvádění inscenací v nádherných prostorách Biskupského dvora u Zelného trhu. A konečně Cenu bezpečného zázemí, o kterém rozhoduje umělecký soubor divadla, převzal ředitel Stanislav Moša. Jako novinku získal ocenění také Vojtěch Blahuta, a to v kategorii „Štěk sezóny“ za svoji sic drobnou, leč důležitou roli Janka a Vesničana.

V průběhu večera byla také pokřtěna již osmnáctá Ročenka 2012/2013, jež je v českých poměrech zcela ojedinělým počinem. Úlohy kmotrů se tentokráte zhostili radní města Brna Jiří Oliva, předseda kulturní komise města Brna Stanislav Michalík a Leoš Vanžura.

Foto: Městské divadlo Brno