Jiří Ornest (archivní snímek)

Když jsem dělal s Jiřím Ornestem krátký rozhovor v souvislosti s premiérou muzikálu Liduschka, ke kterému napsal texty písní, netušil jsem, že to bude jeden z jeho posledních. Známý herec, režisér, překladatel a textař zemřel po dlouhé nemoci ve věku 70 let v neděli 9. dubna.

Z premiéry muzikálu Liduschka (Baarová) v plzeňském Divadle J.K. Tyla v Plzni v listopadu loňského roku se Jiří Ornest již omluvil. Necítil se natolik dobře, aby mohl Plzeň navštívit. Přesto písňové texty nepostrádají jeho typický humor, nadsázku a sarkasmus. Jiří Ornest (nar.  27. září 1946 v Praze) pocházel z významné české divadelní rodiny. Otec Ota Ornest byl divadelním režisérem, matka Jarmila Smejkalová herečkou. Jeho strýc Jiří Orten patřil mezi významné české básníky. Po studiích na DAMU byl Jiří Ornest v letech 1968–1990 v angažmá v pražském Divadle E. F. Buriana. Zde vytvořil řadu významných rolí (Racek, Poprask na laguně, Jak se vám líbí), stejně jako později v Divadle Na zábradlí (Balada o vídeňském řízku, Ztížená možnost soustředění, Strýček Váňa, Asanace, Zázrak v černém domě), kde také režíroval a pro řadu her napsal písňové texty. Od mládí se intenzivně věnuje též alternativnímu divadlu – v 60. letech založil společně s Petrem Svojtkou divadelní skupinu Růžový palouček, později patřil k původcům tzv. Divadla ve foyer, s Janem Krausem a dalšími přáteli pak v roce 1987 stál u zrodu projektu Náhradní divadlo. U filmu dostal výrazné příležitosti například ve snímcích Hanele, Golet v údolí či v komedii Mistři. V televizi vystupoval spolu s Janem Krausem v satirickém pořadu Dvaadvacítka, hrál v sérii příběhů Soukromé pasti či v seriálu Zázraky života. Zároveň dále režíroval, překládal a psal scénáře. Opět s Janem Krausem napsal mimořádně úspěšnou komedii se zpěvy s názvem Nahniličko. V roce 1996 Jiří Ornest obdržel prestižní Cenu Alféda Radoka za své ztvárnění postavy Ludwiga Vosse ve hře Ritter, Denne, Voss rakouského dramatika Thomase Bernharda. S populární českou herečkou Danielou Kolářovou mají syny Šimona a Matěje.

Muzikál Liduschka (Baarová) patři k mimořádným počinům na české muzikálové scéně. Byl nadšeně přijat odbornou kritikou a aspiruje na řadu divadelních cen. Jiří Ornest jej napsal společně s libretistou Karlem Steigerwaldem a hudebním skladatelem Alešem Březinou.

Alžběta Bartošová (Baarová), Petr Jeništa (Goebbels)

Ilustrační foto: Archiv redakce a Pavel Křivánek (DJKT Plzeň)