Jak nám těsně před půlnocí sdělila Naďa Machková, tisková mluvčí produkce “muzikálové činohry” KUDYKAM Michala Horáčka s hudbou Petra Hapky a Ondřeje Brzobohatého, odtajněno bylo kompletní obsazení této hry včetně krátkých medailonků o účinkujících. Michal Horáček totiž na základě náročných konkurzů vsadil leckdy i na méně mediálně známé tváře, jejichž představení je na místě. Podívat se v našem magazínu můžete rovněž na první oficiální fotografie, které byly pořízeny již v kostýmech během zkoušek. Za jejich poskytnutí produkci děkujeme.

O tom, že v roli Kudykama se čas od času objeví hvězdní hosté, jako např. Jarek Nohavica, Lucie Bílá, Karel Gott, Dan Bárta, Jana Kirschner nebo Daniel Landa, se mluví už dlouho. Méně zřetelné však bylo obsazení stálého ansámblu a alternace hlavních rolí. Michal Horáček nesázel na náhodu a všechny účinkující přepečlivě vybíral v náročných konkurzech. Finální obsazení konkrétních interpretů sám okomentoval.

KUDYKAM
Vojtěch Dyk
Viděl jsem ho hrát v absolventském představení DAMU (2008) a poprvé zpívat v klubu Carpe Diem. A řekl jsem si: tu je největší český talent za poslední léta. Herec silný křehkým výrazem, zpěvák s brilantní technikou, velkým rozsahem a vrozenou muzikalitou.
Csongor Kassai
Maďarský Slovák, který hrál v českém filmu německého žida, ztělesňuje Střední Evropu se všemi jejími barvami i běsy. Podmanivá osobnost s nevyčerpatelným hereckým rejstříkem. Pro roli Kudykama ho po předchozí spolupráci doporučil režisér Dodo Gombár. Na castingu zapůsobil tak, že naší odpovědí na jeho výkon bylo jen dlouhé ticho a pak jedno slovo: Díky.
Karel Dobrý
V roli šíleného básníka Ivana Blatného, posypaný moukou a nesčetnými cigaretami z popelníku mluvil, jako by každé jeho slovo mohlo spasit svět. A pak zpíval – až srdce usedalo… Tak jsem ho uviděl poprvé, v divadle Komedie. Takového umělce bylo zbytečné zvát na casting. Myslím, že patří k největším hercům své generace.

MARTIN
Ondřej Ruml
Zpívá v jedné kapele s Vojtěchem Dykem; jako mnozí další, i já jsem ho poprvé viděl v televizní soutěži. Skutečně mě ale zaujal až při castingu a krátce poté i ve studiu, a to zdaleka nejen nevídanou hubeností. Předvedl tak zajímavé šansoniérské výkony, že se prosadil i na album písní z Kudykama. Mezi kolegy je výjimkou, protože není profesionálním hercem, nabízí ovšem půvab přirozeného talentu.
Jan Maxián
Podobně jako s Vojtěchem Dykem (s nímž hraje a zpívá i ve skupině Nightwork) i s Honzou jsem se seznámil během pořadu Barování se Sandrou Novákovou ve vinohradském klubu Carpe Diem. Zaujal brilantní hrou na klavír a osobitým zpěvem. Ve studiu nadchl jedinečným podáním šansonu V penziónu Svět, na castingu zranitelným a tápavým výkladem role Martina.
Marek Holý
Urostlého a pohledného mladého herce pražské Fidlovačky jsem poznal až na castingu. Jeho Martin je jiný než Rumlův nebo Maxiánův, ale ani jemu nechybí zvláštní svéráz. Jeho zpěv prozrazuje sebevědomí a sebeúctu toho, který se rozhodl vydat na spletité cesty Světem.

MARTINA
Petra Hřebíčková
Jedna z umělkyň, které na casting pozval umělecký šéf divadla ve Zlíně, režisér Gombár. Na castingu zpívala tak poutavě, že jsem jí přímo na místě nabídl natáčení písní ve studiu. Její herecké monology byly okouzlující svou ženskostí; půl roku po castingu obdržela cenu Thálie jako česká herečka roku 2008.
Hana Holišová
Tato moravská kráska se přišla představit už na casting pojatý jako koncert, který se ještě před oficiálními castingy odehrál v klubu Boccaccio. Tam zaujala interpretací písně V úzkých. V hereckých etudách přesvědčila brilancí rozené herečky.
Jana Stryková
Poprvé jsem ji poznal až na castingu. Ze zprvu nenápadné účastnice se k roli Martiny postupně probojovala zprvu nevídaně velkýma očima, poté přesvědčivým herectvím, a vposledku osobitým hlasovým projevem v šansonech.
Lucia Šoralová
Pro roli v Kudykamovi jsem s ní nepočítal, zato jsem s rostoucím respektem sledoval její pěvecké výkony ve studiu. Ačkoli tytéž písně zpívalo několik výborných šansoniérek, Luciino podání se nakonec vždy ukázalo jako nejzajímavější, a tak se prosadilo i na album. Lucia je vzácným zjevem: skutečnou šansoniérkou. A to do té míry, že nakonec jsme ji spolu s režisérem Gombárem nabídli i roli Martiny. O Luciin zpěv v Opeře jsme totiž nechtěli přijít.

JASNOVIDKA
Nina Divíšková
Herečka, která na českých jevištích a ve filmech ukázala tolik, že na casting se přišla podívat jen jako host.
Věra Nerušilová
Prvně jsem ji viděl při zpěvu písní v jiddiš. Od té doby s ní spolupracuji jako s šansoniérkou; je například interpretkou titulní písně alba Ohrožený druh. Majitelka nejhlubšího ženského hlasu ve Střední Evropě bude Jasnovidkou věru zvláštního ražení.
Hana Seidlová
Osobně jsem se s ní setkal až na castingu. Z mnoha uchazeček zaujala autoritou, jíž svou Jasnovidku obdařila.

CIZÍ ŽENA
Naďa Válová
Hvězda Ohroženého druhu, zvoleného Albem roku 2008 – šansoniérka okouzlující nikoli pěveckou technikou, ale nehraným prožitkem. Umí-li někdo pouze prostřednictvím hlasu dojmout, pak právě Naďa.

POZOROVATEL
František Segrado
Nezaměnitelný interpret písní na albech Tak to chodí a Strážce plamene, jeden z nejlepších zpěváků mezi těmi, které v tak hojném počtu rodí Morava. Můj dlouholetý souputník ve světě šansonů nemůže chybět ani v Kudykamovi. Jediný ze všech nemá stálou alternaci – pro mne je totiž doslova nezastupitelný.

Článek byl napsán podle tiskové zprávy, kterou nám laskavě poskytla Naďa Machková.

Foto: Daniela Dostálková

Vstupenky na zmiňované představení můžete zakoupit zde.