Francie dala světu nový žánr, který propojuje hudební a taneční divadlo, performanci a tradiční cirkusové artistické umění. Řeč je o „novém“ cirkusu, kterému bude patřit od 19. srpna až do posledního prázdninového dne pražská Letná. Hlavním znakem moderního cirkusu nejsou jen brilantní žonglérská a artistická čísla či klaunské skeče, ale především emoce, dále umocněné pečlivě zvolenou hudbou a tancem. Nejvěhlasnějším reprezentantem tohoto žánru je Cirque de Soleil, ovšem letošní hosté pražského festivalu Letní Letná jsou tomuto souboru zdatnými konkurenty.

Hlavní hvězdou zmíněné produkce jistě bude Cirque Trottola, který již před třemi lety v Praze hravě vyprodal všechna svá představení. Tentokrát přejede s nejnovější inscenací „Volchok,“ což je podle producentů představení o volnosti, rovnováze a létání. Tři herci, zároveň akrobaté a žongléři, bez velkých scénických efektů vypráví divákům volně navazující příběhy plné prožitků a metafor. Hudbu obstarávají dva muzikanti přímo na scéně. Cirque Trottola uvede představení „Volchok“ celkem osmkrát od 20. srpna během celého festivalu.

Dalším vzácným hostem je Atelier Lefeuvre & André, což je společný projekt dvou členů proslulých souborů Cirque O a Que-Cir-Que. S představením „La Serre (Skleník)“ sklízejí ovace po celém světě. Francouzský Le Journal dans la Rue o nich napsal například: „Ti dva předvádějí akrobacii a žonglování, které jsou často za hranicí absurdity. Poetický a rozpustilý cirkus, který musíte vidět!“ Oba hlavní protagonisté se promění ve dva bláznivé zahradníky a předvedou show, která dokáže rozesmát svojí absurdností, ale i obestřít publikum závanem melancholie.

Poslední úlovkem organizátorů festivalu ve francouzských vodách je pak soubor Le Boustrophédon. Ten vystoupí s představením Court – Miracles, které je založené na hvězdném cirkusovém umění a zároveň mistrovské práci s loutkami. Představení, jehož název by se dal přeložit jako Malé zázraky, je inspirováno pobytem členů ansámblu v pásmu Gazy. Divák se proto ocitá v lazaretu plném bizardních postav, ale také osamění, zbabělosti a krutosti. Christian Coumin, umělecký ředitel souboru, říká: “Nakonec se smějete – a to hodně – věcem, které vlastně nejsou vůbec zábavné. Když se vám rozpadá svět, pouze humor vás drží nad vodou. Symbolika hry spočívá v tom, že lidé jsou vlastně loutkami a loutky lidmi. Žijí s bezstarostností těch, kteří jako zázrakem přežili. Jsou zároveň ušlechtilí i zbabělí, hrdinští i cyničtí, krásní i odporní.”
Z představení se stal obrovský hit, se kterým soubor postupně dobývá celý umělecký svět. V Praze se na něj můžete těšit ve dnech 27. – 31.srpna.

Novému cirkusu se věnuje také řada souborů u nás, nebo se s ním alespoň v určitých aspektech žánrově setkává. Hlásí se k němu například i velmi úspěšná formace pražských tanečníků projectWINGS, s níž často vystupuje i zpěvák a tanečník Jiří Korn. Z českých uměleckých skupin v rámci festivalu Letní Letná vystoupí například divadelní soubor La Putika, improvizační teátr Vosto5, T.E.J.P. či Circus Sacra. Nebude chybět ani dětský program, který zahrnuje čtyři pohádky denně, nejrůznější workshopy a také setkání s producenty nového cirkusu.

Foto: Le Boustrophédon a plakát k představení Cirque Trottola “Volchok”