Už pošestnácté se letos promění ulice v centru Plzně v jedno velké jeviště – v pondělí 17. srpnu tu začíná populární festival Na ulici, který tradičně divákům a turistům představí celou řadu účinkujících napříč různými uměleckými žánry. Deset dní bude Plzeň připomínat velké kulturní tržiště, které nabídne produkci celé řady hudebníků, kapel, písničkářů, herců, performerů a kejklířů. Během festivalu se na všech scénách v centru Plzně vystřídá přes devadesát umělců, kteří mají stejný cíl: oživit střed města a pobavit diváky. Letos se publikum může těšit například na Janu Koubkovou, Jazz Kvintet Plzeň, Míšu Leichta, Jablkoň, Irenu Budweiserovou, Štěpána Markoviče, Vlaďku Bauerovou, Poutníky nebo Pavla Dobeše. Na všechny produkce je vstup zdarma.

Možná se podivujete, proč o tomto festivalu píšeme na stránkách muzikálového internetového magazínu. Důvod je prostý – zahrada kulturního centra Měšťanská beseda v rámci letošního ročníku festivalu Na ulici mimořádně nabídne filmovou produkci deseti snímků hudebního zaměření. A příznivci muzikálů se mohou opravdu těšit na pořádné trháky:

17. srpna 2009: Chicago
18. srpna 2009: Mamma Mia!
19. srpna 2009: Once
20. srpna 2009: Fantom Opery
21. srpna 2009: Ray
22. srpna 2009: Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street
23. srpna 2009: Tanec v temnotách
24. srpna 2009: Rok ďábla
25. srpna 2009: Trhák
26. srpna 2009: Dáma na kolejích

Jelikož o Dámě na kolejích a muzikálu Mamma Mia jsme v nedávné době psali, dovolíme si krátce se zmínit alespoň o filmových verzích muzikálů Chicago, Fantom Opery a Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street.

CHICAGO (USA 2002)
Režie: Rob Marshall
V hlavních rolích: Catherine Zeta-Jones, Reneé Zellweger, Richard Gere, Queen Letifah a John C. Reilly
Chicago je americký hudební film, který vychází ze stejnojmenného muzikálu, který napsali John Kander, Fred Ebb a Bob Fosse. Děj začíná dvojící vražd – již populární zpěvačka Velma Kelly zastřelí svého nevěrného přítele i s milenkou. Podobně neznámá dívka Roxie Hart, snící o kariéře zpěvačky, sprovodí ze světa svého milence. Obě dámy se potkají ve věznici, které pevnou rukou vládne úplatná paní Mortonová, přezdívaná Mamá. Ta jim za peníze sežene prestižního právníka Billyho Flynna, který nabubřele prohlašuje, že neexistuje proces, který by prohrál. Rozjíždí mediální cirkus, plný intrik, podivných svědectví a zejména bulvárního zájmu, který vnese mezi obě hlavní hrdinky nevídanou rivalitu. Zdá se, že nevinně vyhlížející Roxie bude mít navrch. Dokonce se holedbá, že její popularita už je tak velká, že vlastně žádného advokáta nepotřebuje. Zkrotí ji až první poprava ve věznici po mnoha letech… Obě dámy jsou nakonec po srdceryvném výkonu advokáta osvobozeny v plném rozsahu s tím, že zabíjely v sebeobraně. Roxie si vychutnává své vteřiny slávy, jenže na ulici se strhne nový masakr, takže je ve chvíli zapomenuta. Ráda nakonec přijímá nabídku Velmy a vystupují ve známé show ve dvojici.
Filmové produkci v rámci festivalu jistě prospěje, že Chicago s velkým úspěchem nyní uvádí Divadlo J.K.Tyla v Plzni se Zuzanou Krištofovou-Kolářovou, Michaelou Badinkovou a Bronislavem Kočišem v hlavních rolích.

FANTOM OPERY (USA/Velká Británie 2004)
Režie: Joel Schumacher
V hlavních rolích: Gerard Butler, Emmy Rossum, Patrick Wilson, Simon Callow, Miranda Richardson,
Tentokrát máme před očima filmový přepis slavného muzikálu A.L.Webbera a Tima Ricea, který měl divadelní premiéru v roce 1987. Tajemný hlas láká mladičkou sboristku Christine do hlubin Opery. Tam žije znetvořený Fantom, původně zneuznaný hudební genius. Do krásné dívky se zamiluje a rozhodne se z ní udělat operní hvězdu. Její velká příležitost nastane, když známá diva La Charlotta ztropí scénu a uteče z kostýmové zkoušky. Christine pohotově zaskakuje a sklízí obrovské ovace. Začne se jí dvořit i divadelní mecenáš, vikomt Raoul de Chagny. To Fantoma popuzuje. Byť je Christine svým charismatickým rádcem okouzlena, zároveň ji nepopiratelně přitahuje švihácký Raoul. Fantom při dramatickém crescendu inscenuje scénu pomsty, ze které není návratu…
Muzikál Fantom Opery je inscenačně i pěvecky natolik náročný, že si na něj zatím žádná tuzemská scéna netroufla. Ve filmu zazářila zejména mladičká zpěvačka Emmy Rossum a byla ověnčená superlativy kritiků.

SWEENEY TODD: ĎÁBELSKÝ HOLIČ Z FLEET STREET (USA 2007)
Režie: Tim Burton
V hlavních rolích: Johnny Depp, Helena Bonham Carterová, Alan Rickman, Timothy Spall, Sacha Baron Cohen
Motto tohoto příběhu zní: Nikdy nezapomněl, nikdy neodpustil. I tento 150 let starý příběh proslavilo muzikálové zpracování, jehož autorem je jeden z nejznámějších a nejplodnějších současných amerických hudebních skladatelů Stephen Sondheim. Původně se proslavil jako textař (West Side Story, Gypsy). Svým dílem tvoří protipól Franku Wildhornovi – Sondheimova hudba je podřízena dramaturgické stavbě natolik, že se jeho písně mimo jeviště, až na několik výjimek, neuplatňují. Mezi jeho nejznámější muzikály patří Company, Follies, Passion a Sweeney Todd. Protože si žádný z těchto titulů zatím nenašel na českou divadelní scénu cestu, je filmová verze vítanou příležitostí, jak se alespoň částečně seznámit s jeho tvorbou.
Nespravedlivě odsouzený Benjamin Barker je rozhodnutý pomstít se za roky ztracené ve vězení. Vrací se do Londýna, mění identitu a pod jménem Sweeney Todd si nad pekařstvím paní Lovettové otevírá holičství. V honbě za pomstou se zaměřuje především na svého úhlavního rivala, soudce Turpina. Objevuje se však další překážka – okázalý italský holič Pirelli, jenž Sweenymu konkuruje. Proto se rozhodne sprovodit jej jedním řezem břitvy ze světa. Zpočátku sice netuší, jak se zbavit těla, ale tento problém záhy vyřeší paní Lovettová, která vzniklou situaci bere jako východisko ze své svízelné situace. Její obchod upadá a proto začne masové bochánky plnit lidským masem. Masové bochánky paní Lovettové se záhy stanou londýnskou senzací, její obchody rostou a ona začne snít o životě respektované dámy. Sweeney však sní jen a jen o pomstě – ke škodě své i svého okolí…
Po cestě z Měšťanské besedy vás jistě upoutají další kejklíři i stánky s lákavým občerstvením. Zda některý z nich bude nabízet také masové bochánky, se pro vás pokoušíme zjistit!

Foto: Oficiální plakáty filmové distribuce.