Producenti dlouho očekávaného činoherního muzikálu autorské dvojice Hapka – Horáček KUDYKAM dávkují divákům předpremiérové ochutnávky svého díla po kapkách vážených doslova na lékárnických vahách. Nejprve proběhly tiskové konference, posléze vyšla knižní podoba příběhu s kresbami Borise Jirků, v dubnu do českých rádií zamířil duet „Přišlo mi to vhod“, jenž se přes noc stal hitem, v červnu nazpíval Jaromír Nohavica titulní píseň Kudykama a 5. července se na Tržní kolonádě v Karlových Varech všem přítomným naskytla příležitost vidět originální kostýmy, které pro chystanou inscenaci navrhla výtvarnice Michaela Hořejší. Právě autorka kostýmů osobně společně s Milanem Šteindlerem divákům představila přítomné divadelní postavy. Nejprve okouzlující Mňaudámičky a po nich Šumichrásty, jimž se podařilo překvapit excelentními akrobatickými čísly. Ti všichni pak připravili sborové entrée samotnému Kudykamovi, do jehož kostýmu se tentokrát oblékl jeden z jeho tří představitelů, Vojtěch Dyk.

Tím ovšem překvapení zdaleka nekončí. Pro všechny, kteří se již divadelní prvotiny z pera slavných autorů nemohou dočkat, tady máme další novinku: Fragmenty z nové hry KUDYKAM předvede Michal Horáček už 1.srpna na letošním ročníku O2 Sázavafestu! Stane se tak na Report Tent scéně od devatenácti hodin.
Sázavafest je jedním z nejvýznamnějších českých open air festivalů, který klade důraz na svojí multikulturnost. Pravidelně zde dostávají příležitost nejen nejrůznější hudební styly, jako je rock, pop, jazz nebo blues, ale také divadlo, film, výstavy a autorská čtení. První ročník proběhl v roce 2001 v Týnci nad Sázavou, pak se dění přestěhovalo do nedalekého Ostrova, až definitivně festival zakotvil areálu Malá Strana v Kácově.

Chcete-li tedy z Kudykama slyšet více ukázek jako první, zatrhněte si 1. srpen v kalendáři. CD s výběrem písní pak vyjde 29.září a slavnostní premiéra je naplánovaná na scéně Státní opery Praha na 22.říjen. Na O2 Sázavafestu se dílo představí v první verzi, na rozdíl od divadelní doprovázené klasickou skupinou.
Jak budou znít festivalové ukázky vysvětlil Ondřej Brzobohatý, který je odpovědný za hudební nastudování Kudykamu: „Koncertní ukázka bude mít zvuk písničkový, nikoli finální scénický ze Státní opery. Píseň Penzion svět, kterou známe v podání Michaela Kocába, například zazpívá Ondřej Ruml, a to v úplně jiné aranži a s jinou dynamikou. Písně zkrátka budou trochu jiné.”
Na otázku, zda má Kudykam místo na české muzikálové scéně Brzobohatý odpověděl: „To je těžké říct. Ačkoli se u nás v souvislosti s ním mluví o něčem výjimečném, na západě není tak neobvyklé dělat divadelní hru s písněmi. Vím, že takových projektů existuje docela dost, i na Broadwayi. Kudykam bude především činohra, která je postavená na verších Michala Horáčka a písních Petra Hapky. Nedokážu odhadnout, jestli na české scéně zaplní volné místo. Vím jen, že je to hezky uchopený projekt, který má velké ambice už jen tím, jak je napsaný a jak bude zpracovaný.“

O dalších novinkách ohledně tohoto projektu vás samozřejmě budeme průběžně informovat.

Foto: Repro knižní ilustrace Borise Jirků, přebal knihy a Daniela Dostálková (Michal Horáček, Vojtěch Dyk a Michaela Hořejší)