Třináctičlenná výběrová komise na post ředitele Divadla J. K. Tyla v Plzni se již sešla a projednala návrhy na nové kandidáty. Jak nám potvrdila náměstkyně plzeňského primátora Eva Herinková a předsedkyně této komise, konkrétní jména padala, ale definitivně podle jejích slov ještě nejsou kandidáti známí a členové komise mohou s novými jmény přicházet až do konce října. Poté budou kandidáti osloveni oficiálně.

Podle našich informací je ve hře pětice jmen, z nichž tři jsou uchazeči z minulého otevřeného výběrového řízení – stávající ředitel DJKT Plzeň Ilja Racek, šéf operního souboru DJKT Ilja Šmíd, ředitel Divadla F. X. Šaldy v Liberci Martin Otava. A spolu s nimi dva noví kandidáti – umělecký šéf Divadla na Vinohradech a v minulé sezóně šéf plzeňské činohry Juraj Deák a někdejší dlouholetý ředitel Divadla pod Palmovkou Petr Kracik. Ilja Racek uvedl, že oslovení výběrovou komisí reflektuje, Ilja Šmíd chce na oslovení komise také reagovat kladně. „Je to čerstvá informace, uvažuji o tom,“ konstatoval Martin Otava. Juraje Deáka a Petra Kracika se nám zatím nepodařilo kontaktovat.

V otevřeném výběrovém řízení 16. září komise nevybrala ani jednoho z původních pěti kandidátů, aniž by její předsedkyně Eva Herinková jasně vysvětlila, v čem spočívaly nedostatky jejich koncepcí. Jak se tedy budou lišit nyní podmínky uzavřeného výběrového řízení? „Komise podmínky výběrového řízení lehce pozměnila, nově klade větší důraz na návrh provozování nové divadelní budovy,“ uvedla náměstkyně. V jakém smyslu a jak jinak než jako divadlo by měla být budovat využita, náměstkyně bohužel blíže nespecifikovala. „Je to zkrátka jiný prostor, o jehož využití by měl mít nový ředitel jasno a měl by ukázat svoji kreativitu,“ uvedla pouze. Člen komise a umělecký ředitel ostravského divadla Aréna Ivan Krejčí, který tento aspekt v prvním kole zdůrazňoval, charakterizuje požadavek takto: „Domnívali jsme se, že příležitost otevření nového divadla a rok 2015 není pouhé přenesení do nové budovy, ale jakýsi nový start, a že by stálo za to, aby se nad tím uchazeči zamysleli podstatněji a představili model fungování, který tyto skutečnosti zohlední.“

Komise se podle informací Evy Herinkové sejde 4. listopadu a po této schůzce oficiálně osloví určené osobnosti. Měsíc budou mít oslovení na vypracování koncepce. Do konce prosince by mělo být definitivně o řediteli rozhodnuto.

Ilustrační foto: Archiv redakce a ateliér Helika