104. divadelní sezónu zahájí Východočeské divadlo Pardubice premiérou interiérové verze zbojnického muzikálu Balada pro banditu, který se s velkým diváckým ohlasem setkal už před prázdninami na vyhlídce hradu Kunětická hora. Pod režijní taktovkou Michaela Taranta se v současné době inscenace zkouší na jevišti Městského divadla, kde se v úterý 3. září uskuteční slavnostní premiéra, které se účastní i autor legendárního muzikálu Milan Uhde.

„Milan Uhde napsal Baladu pro banditu, jejíž mnohé písně již zlidověly, na motivy románu Ivana Olbrachta Nikola Šuhaj loupežník. Společně s hudebním skladatelem Milošem Štědroněm vytvořili dílo trvalé hodnoty, které poprvé spatřilo světlo světa v brněnském Divadle na provázku v roce 1975. Jen o tři roky později natočil režisér Vladimír Sís jeho filmovou verzi, která je stylizovaným záznamem divadelního představení v hlavních rolích s Miroslavem Donutilem a Ivou Bittovou,“ připomíná dramaturg Zdeněk Janál.

V pardubickém zpracování příběhu zbojníka Nikoly Šuhaje se v hlavní roli alternují domácí Jan Musil s hostujícím Tomášem Lněničkou z královéhradeckého Klicperova divadla, Eržiku ztvárňuje Petra Tenorová. V dalších rolích diváci uvidí Zdenu Bittlovou, Petra Dohnala, Ladislava Špinera, Josefa Vránu či Josefa Pejchala, herce opět podpoří početný sbor tanečníků a zpěváků a živě zahraje i folklórní kapela Trdlo.

„V Baladě jsou dvě věci, pro které je tak žádaná. Jednak je to téma svobody, nezávislosti, nepoddajnosti, a pak pochopitelně krásná hudba. Je to mimořádně šťastné dílo, proto se tak často vrací na českomoravská či moravskoslezská jeviště. Neznám její inscenační tradici v zahraničí, ale myslím, že rozumím proč je titulem tolik uváděným,“ sdělil před letní premiérou režisér Michael Tarant.

Východočeské divadlo uvádí Baladu pro banditu v originální úpravě a novém hudebním aranžmá Marka Ivanoviće. O výpravu se postaral Tomáš Moravec, choreografii připravil Jiří Pokorný, hudebně inscenaci nastudoval Václav Trunec a souboje nazkoušel Karel Basák.

Foto: Jan Faukner