Jeden z nejslavnějších a interpretačně nejnáročnějších muzikálů konečně zazní v Čechách. Samozřejmě je řeč o Fantomovi Opery Andrewa Lloyd Webbera, k němuž díky nezdolnému desetiletému úsilí producenta Dr. Františka Janečka získala licenční práva na uvedení v Praze firma GOJA, Agentura Gott – Janeček. Konkurzy na hlavní role i do company proběhnou v divadle GoJa Music Hall ve dnech 6. – 10. října 2013. Produkce slibuje, že se tentokrát nebude dbát na slavná jména, ale především na pěvecké a herecké výkony, přičemž hlavní role získají jen ti nejlepší z nejlepších. Předpokládá se, že konkursů, ze kterých vzejde konečné obsazení prvního českého uvedení Fantoma Opery, se zúčastní více jak 1.000 umělců z Čech i ze zahraničí. Konkursy poběží nepřetržitě celý měsíc a bude z nich pořizován audiovizuální záznam pro anglické majitele autorských práv, protože obsazení podléhá schválení britským licensorem. Pražská premiéra je naplánována na září příštího roku.

Muzikál Fantom Opery (The Phantom Of the Opera) je adaptací románu francouzského spisovatele Gastona Lerouxe, jenž poprvé vyšel v roce 1909. Světová premiéra muzikálu proběhla 27. září 1986 v Her Majesty’s Theatre v Londýně, kde se uvádí dodnes. Hudbu složil Andrew Lloyd Webber (Jesus Christ Superstar, Evita, Sunset Boulevard…), který se podílel i na vzniku libreta, jehož spoluautorem je Richard Stilgoe. Texty písní napsal Charles Hart. Jedná se o druhý nejdéle uváděný muzikál na světě, hned po Les Misérables (Bídníci). Dva roky po světové premiéře se Fantom prosadil na Broadway, kde ho taktéž diváci mohou vidět i dnes a drží prvenství v nejdéle uváděném titulu Broadwaye. Divácké rekordy láme dílo po celém světě, zhlédnout ho mohli diváci už v pětadvaceti zemích. Odhaduje se, že Fantoma vidělo více jak 130 milionů diváků. Získal více než 70 ocenění, včetně tří prestižních cen Laurence Oliviera, sedm cen Tony, včetně ceny za nejlepší muzikál či sedm cen Drama Desk a tři ceny asociace divadelních kritiků. Kromě mnoha hudebních nahrávek (v současnosti je jich evidováno téměř 40) vznikla také celovečerní filmová verze muzikálu z roku 2004. Režíroval ji Joel Schumacher a hlavní role si zahráli Gerard Butler (Fantom), Emmy Rossum (Christine) a Patrick Wilson (Raul). Film získal tři nominace na Oscary, které však neproměnil. S rozpočtem 70 milionů dolarů se stal nejdražším nezávislým snímkem, neboť se na jeho výrobě nepodílelo žádné velké filmové studio. Nejznámějšími písněmi z muzikálu jsou ústřední duet The Phantom of the Opera, árie Fantoma Music of the Night, sborové Masquerade nebo romantický duet Christiny a Raula All I Ask Of You.

Děj muzikálu i románové předlohy se odehrává za zdmi slavné pařížské Opery. Mladá dívka Christine Daaé tančí v baletním souboru v opeře Opera Populaire, když se najednou místní primadona rozhodne, že nebude účinkovat v opeře, kterou ovládá tajemný Fantom. Ten totiž nařídil producentům podmínky, kterých se má opera řídit. Nešťastní majitelé nevědí, co dělat, a nemajíce co ztratit, rozhodnou se použít Christine, která se projeví andělsky krásným zpěvem a už za pár hodin zpívá před vyprodaným hledištěm. Po představení ji vyhledá Fantom (pro ni je to Anděl Hudby, který ji naučil zpívat) a ona s ním odchází do podzemí, kde se má stát jeho ženou. Christine jeho nabídku odmítá a vrací se zpět na povrch, kde se zamiluje do svého přítele z dětství vikomta Raoula de Chagny, nového patrona opery. Fantom mezitím složil novou operu Don Juan, ve které má Christine zpívat hlavní roli. O tu ji ale připraví primadona, která se mezitím vrátila… Startuje série neštěstí: Od ztraceného hlasu primadony přes oběšení kulisáře až po spadnutí lustru a následné vyhoření divadla. Fantomovi se zároveň nelíbí „přátelství“ Christine a Raoula a snaží se Raoula zabít. To se mu nepovede a Raoul se dozvídá o jeho minulosti. Dozví se také, kde Fantom přebývá a rozhodne se ho vyhledat. Padá přímo do jeho rukou a Christine dostává na výběr: Buď si ho vezme, nebo Fantom Raoula zabije. Christine se rozhodne pro Fantoma, aby Raoula zachránila. Fantom však pochopí jejich lásku, nechá je spolu a sám uteče rychleji, než ho jeho pronásledovatelé – zaměstnanci opery, kteří mu přišli na stopu – stačí lapit a zabít.

FANTOM OPERY

Hudba: ANDREW LLOYD WEBBER
Texty: CHARLES HART
Doprovodný text: RICHARD STILGOE
Libreto: RICHARD STILGOE a ANDREW LLOYD WEBBER
Podle románu „Fantom Opery“ Gastona Lerouxe
od ZÁŘÍ 2014 V PRAZE!

Vstupenky na zmiňované představení můžete zakoupit zde.Ticketportal